Чому на Закарпатті хочуть зменшити кількість районів: думка експертів

Створення нових районів – одне з ключових питань на шляху до реалізації децентралізаційної реформи в Україні. Тому укрупнення районів краю, яке зараз на часі, стало у центрі уваги брифінгу та круглого столу у Закарпатській ОДА в Ужгороді. Експерти обговорили варіанти удосконаленого адміністративно-територіального устрою районного рівня Закарпатської області.

Реформа місцевого самоврядування в Україні на стадії формування нового районного поділу усіх областей. Укрупнення районів має на меті упорядкувати систему органів влади – як виконавчої, так і місцевого самоврядування, для ефективного соціально-економічного розвитку території.

Наразі, згідно з чинним законодавством, в Україні визнається лише термін «район», проте сьогодні мова йде не про об’єднання районів, а створення нових адміністративно-територіальних одиниць.

Пропозиція районування формувалася згідно з розробленою Міністерством розвитку громад і територій – колишнім Мінрегіонубом – методикою. Окреслили і критерії формування районів. Зокрема, демографічний потенціал території, транспортна доступність центру, географічна, історична, економічна і соціальна спільність громад та потенціал адміністративного центру.

Проект нового районного поділу Закарпаття представили експерти для обговорення у Закарпатській ОДА.

Ужгородський, Мукачівський, Хустський і Тячівський, або Рахівський, залежно, де буде центр – 4 райони замість 13 існуючих у краї: таку модель адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня Закарпаття презентували експерти. Потенційний Ужгородський район охопить 250 тисяч населення Великоберезнянщини та Перечинщини.

430 тисяч населення Бергівщини, Іршавщини, Свалявщини, Воловеччини та Мукачівщини – це потенційно Мукчівський район. Проте Воловецький район може бути розірваним на межі Верхніх Воріт і Воловця, завдяки перевалу, який важко долати взимку. Тому частина району може відійти до Хустського. Дискусійними залишаються питання адміністративного центру – у Хусті, Тячеві чи Рахові.

Закарпаття має особливості, які необхідно врахувати при виборі моделі районування. Зокрема, край – гірський, багатонаціональний, крім того, досі не затверджений перспективний план розвитку громад.

До 1 грудня, враховуючи особливості Закарпаття, сформулюють єдину пропозицію, яку подадуть на розгляд Міністерства для подальшого затвердження, адже це прерогатива держави. Експертна думка буде врахована під час підготовки проекту закону України щодо адміністративно-територіального устрою.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − fourteen =