Україна відзначила сто першу річницю проголошення Акту злуки

101 рік тому – 22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки. Ухвалення документа означало об’єднання Української Народної Республіки з Західноукраїнською Народною Республікою. Вперше тривалий час розділені українські землі: Україна Західна та Наддніпрянщина возз’єдналися й опинилися у складі однієї держави. Сьогодні саме цього дня ми відзначаємо День Соборності.

22 січня 1919 року. Київ. Софіївський майдан. Це кадри сторічної давнини – на них видно наскільки масово та урочисто підписувати Акт Злуки УНР та ЗУНР.Те 22 січня було оголошено державним святом та вихідним. Сучасники згадують, яке піднесення відчувалось того дня. Зокрема, Лонгин Цегельський – державний секретар внутрішніх справ ЗУНР: «Се була хвиля, якої до гробової дошки не забуваєсь. І вся українська нація не забуде її ніколи – та доси не спічне, доки знов на софійській площі не задефілюють Гуцули, Бойки та Лемки, Підгіряне, Подоляне, Запорожці, Полтавці, Слобожане, Поліщуки, Кубанці та Холмчаки разом з Киянами перед золотим тризубом на синьому полі».

Щодо самого тексту документу. В ньому проголошувалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і заякі умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Так, закарпатці тоді також брали участь в урочистостях з нагоди підписання акту злуки. Однак ейфорія від об’єднання тривала недовго. Свою роль відіграли як внутрішні чвари між керівництвом УНР, так і зовнішні – війна на два фронти – адже ЗУНР на той час відбивалася від Польщі, а УНР – від більшовиків.

Отже, внутрішні протиріччя, воєнна агресія Росії та Польщі, а також невизнання УНР на міжнародній арені призвели до трагічних наслідків – до кінця 1920 року українці втратили свою державу. Тим не менше, акт злуки став символом недовгої, але такої бажаної об’єднаної України.

Минуло сто років – і наша країна знову перебуває в ситуації, схожій з тодішньою. Ворогів поменшало, однак Росія все ніяк не може відмовитися від своїх планів щодо України.

Разом з тим: Україна є, вона міжнародно визнана, і не дивлячись на те, що захоплений Крим, окуповані частина Донецької та Луганської областей – світ підтримує нашу територіальну цілісність. Попри те, самі українці, так само як 100 років тому, не до кінця усвідомлюють, наскільки важко і якою ціною нам далася, а точніше – була виборена Незалежність. 22 січня ми відзначаємо День Соборності, ідея якої, так само як і сто років тому, є актуальною.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

13 + 2 =