у 2020 році подорожчає їжа і подешевшають автомобілі

Минулого року продукти в Україні дорожчали буквально кожен місяць. Так, за даними Держстату, у листопаді інфляція на споживринку з початку року склала трохи більше 4%, а якщо порівнювати з минулим роком – аж 8 %. Найбільше дорожчали хліб (на 18,5%), макарони, молоко, масло та сир. Лідерами подорожчання стали овочі – ціни на них підскочили на рекордні 35%. При цьому є продукти, які, навпаки, подешевшали: яйця та цукор.

Почім «картопля»?

Минулого року українці збайдужіли до городів, тому виростили картоплі менше, ніж у минулі роки. Спеціалізовані господарства також не поспішають відводити угіддя під цю культуру: вона вимагає дорогої техніки, засобів захисту. Тому загальний урожай виявився нижче очікуваного. В результаті вже з вересня картопля підскочила в ціні відразу до 10 гривень за кілограм. Але зараз ці прогнози під питанням. Справа в тому, що Україна різко збільшила імпорт картоплі. Станом на листопад, за даними East Fruit, в нашу країну вже завезли близько 190 тисяч тонн картоплі, що в 700 разів більше, ніж у 2018 році! У вітчизняних продавців на складах залишаються великі запаси картоплі, які вони сподівалися вигідно продати навесні. Тому замість подорожчання цілком може бути розпродаж картоплі, в результаті якої вона може подешевшати до 7-8 гривень.

Дорога «молочка»

З молочною продукцією ситуація більш прогнозована – вона точно буде дорожчати. Наступного року цінники можуть зрости ще на 5-7%. Головна причина – дорога сировина. У структурі собівартості молочних продуктів сировина займає більш 60%. Молоко зростає в ціні через скорочення поголівֹ’я великої рогатої худоби. З початку минулого року молочні стада зменшилися на 6% на великих фермах і на 4,5% в приватних господарствах.

Без хліба – ніяк

Також у 2020 буде дорожчати хліб. Причина – зростання цін на борошно, електроенергію і логістику. В Україні ціни на зерно прив’язані до експортних котирувань, а вони зростають. Так, у жовтні пшениця на світовому ринку подорожчала на 6%, до 212 доларів за тонну.

Стабільні ціни на м’ясо

М’ясо, за словами голови Асоціації постачальників торговельних мереж України ОлексіяДорошенка, наступного року, якщо і подорожчає, то незначно – в межах 2-3%. «Головна причина – відсутність платоспроможного попиту. Люди не готові їсти більше м’яса і ковбас, на ринку вже сьогодні є затоварювання. Тому підвищувати ціни просто нікуди».

Каша – матуся наша

Зате продавці відіграються на продуктах, якими українці замінюють м’ясо. Це в першу чергу крупи. Гречка вже в 2019-му подорожчала ледь не вдвічі. Аналогічна тенденція продовжиться і в 2020-му. Рис, перловка, пшонка, гречка можуть підскочити у ціні ще на 10-20%. І чим більше українці будуть переходити на каші, тим вищими можуть виявитися апетити продавців. Втім, за словами Дорошенка, зростання цін на продукти наступного року буде стримувати зростаючий імпорт. І тут все залежить від курсу долара – чим нижче він буде, там активніше до нас стануть завозити їжу і тим нижче на неї встановлять цінник.

Автомобілі

Зате в українців є всі шанси заощадити наступного року на автомобілях. Спочатку очікувалося подорожчання нових машин у 2020 році – через обов’язкове введення екологічного стандарту. Власне, в Україну можна буде завозити будь-які іномарки, навіть стандарту Євро-2. І з цієї причини експерти очікують різкого збільшення пропозиції старих машин з Європи і США, що знизить ціни на них, як мінімум, на 10%. Тобто, на середньостатистичній іномарці вартістю 10 тисяч доларів можна буде заощадити тисячу доларів. Та якщо Рада схвалить законопроект щодо розмитнення «євроблях» і якщо зроблять більш дешевим переоформлення авто на європейських номерах, не виключено, частина з них виявиться на вторинному перепродажу. Через велику пропозицію цінник на такі машини можуть знизити на 5-10%.

Дешевий бензин і дорогий автогаз

А ось автомобільне паливо може піднести сюрпризи. Ціни на бензин і дизель прив’язані до курсу євро. «Підвищення або зниження курсу на 1 гривню дає подорожчання або здешевлення палива на 60 копійок за літр протягом двох тижнів», – поясняють експерти. Втім, це правило працює лише при стабільній ціні на нафту. А от автомобільний газ може дорожчати. Вже зараз, незважаючи на зміцнення гривні, він різко подорожчав.

Алкоголь та цигарки

У 2020 відчутно подорожчають цигарки – на 20%, тобто легальна пачка сигарет коштуватиме від 45 грн. Подорожчання буде плановим: ще в 2017 році був ухвалений закон про поступове підвищення акцизів на тютюнові вироби. Таке поступове подорожчання відбуватиметься до 2025 року. Щодо алкоголю, монополія з 1 січня скасовується. Виробляти спирт зможе тепер будь-який завод, але тільки отримавши спеціальну ліцензію. Скасування держмонополії, на думку депутатів, виведе ринок алкоголю з тіні. Та чи призведе це до здешевшання алкоголю – поки питання.

Такі прогнози роблять експерти щодо вартості життя в Україні у 2020-му. Однак як буде насправді – покаже тільки час.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × three =