У Соймах активісти третій рік судяться за землю з місцевим підприємцем

На Міжгірщині у селі Сойми громадські активісти вже третій рік поспіль судяться з місцевим підприємцем. Справа ось в чому: чоловікові вдалося приватизувати водоохоронну земельну ділянку, і він має на меті там реконструювати дамбу. На перший погляд, нічого поганого в цьому нема: відремонтувати протипаводкову споруду. Однак ситуація заплутана і є чимало підводних каменів.

Жителі села Сойми – у паводконебезпечній зоні: тут часто траплялася водна негода, в результаті чого річка Ріка виходила з своїх берегів, затоплювала будинки і місцеві господарства. Ще у 2009 році було проведено ряд протипаводкових робіт, зокрема, штучно створено заплаву. Аби врятувати свої домівки від можливої повені, люди робили все можливе: підсипали заплаву гравієм та висаджували верби. І ось лише ділянка встигла стабілізуватись, як стало відомо, що її продали місцевому підприємцю. Ця новина відверто обурила місцевих, вселила в них стурбованість і страх. Справа в тім, що ця ділянка землі не вивчена, остання ґрунтове обстеження проводилося ще 1963 року, і тоді в документах було зазначено, що дана територія є ріллею, однак після численних паводків категорія землі змінилася – тепер це деградована земля, що потребує консервації (за даними звіту «Держґрунтохорони», отриманого за запитом громади). Повторне обстеження не проводили, землю підприємець приватизувавна підставі орної землі – і тут вже суттєві порушення.

Соймівці обурені продажем землі і стурбовані реконструкцією дамби, яка може стати причиною ще більших повеней і паводків, адже власними силами проводили заміри і дійшли висновку, що максимально можлива тут ширина шлюза – 60 метрів, а це дуже мало для потужної сили річки Ріка. Селяни подали на підприємця в суд. Поки тривають судові дії, будівництво дамби призупинене, проте куплена територія вже опустошена: чоловік вирізав всі зелені насадження.

На думку місцевого жителя Івана Вайдича, приватизацію здійснили не вивчивши всі документи. А саме:в проекті землеустрою навіть не згадано, що ця ділянка землі є водоохоронною, однак зазначено що дамбу мають реконструювати, хоча жителі стверджують, що дамби тут ніколи не було, максимум невеликий насип. Тож постає питання, як можна реконструювати об’єкт, що не був введений в експлуатацію? Соймівці гадають, щосаме під приводом «реконструкції» підприємцю вдалося уникнути додаткового вивчення території.

Сільський голова Василь Галай і сам не впевнений, чи була там дамба.У громаді кажуть – він, очевидно, не на їх боці, адже попри численні прохання жителів села про проведення експертизи, стоїть осторонь ситуації. До слова, посаду очільника села сойцмівці йому довіряють вже цілих 20 років. За словами голови, це питання виносили на обговорення, однак депутати його не затвердили. На судові засідання він теж не з’являється, громаду не підтримує.

У соймівців вже руки опускаються, кілька судових засідань, 3 роки боротьби – і поки що безрезультатно.

З підприємцем нам поговорити не вдалося, однак за словами селян він відмовляється брати на себе відповідальність у разі виправданих очікувань соймівців – прориву дамби, та безпеку односельчанам не гарантує, однак експертизу проводити також не погоджується. Селяни кажуть, що ніхто не має на нього впливу: крім скандальної купівлі території він ще й незаконно використовує землі сільської ради – закладає металобрухтом. Також нещодавно чоловік подав до суду на односельчан за перешкоджання в діяльності і на відшкодування моральної шкоди у розмірі 150 тис. гривень, хоча такого, за словами соймівців, не було. Селяни ж кажуть, що чули неодноразово погрози в свій бік.

Наразі соймівці очікують правосуддя і наполягають напроведенні експертизи – щоб підтвердити чи спростувати загрозу будівництва дамби на цій території. Адже головне для них – безпечне життя у рідному селі, надійне житло та спокій на душі, а не постійний страх і передчуття лиха.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

four − 1 =