Діти із Закарпаття побували у Словаччині завдяки міжнародному проекту

Пізнавальні екскурсії, спортивні змагання, воркшоп, а ще екскурсія Західними Татрами, Оравським замком та музеєм старовинного села. Майже сотня дітлахів з Польщі, Чехії, Словаччини та України відвідали словацьке містечко Зуберец. Така подорож стала можливою завдяки виграному європейському грантовому проекту «The Cooperation Krkonose – Tatry – Karpaty» в рамках Вишеградського фонду. Участь у проекті взяло і тячівське село Угля.

Перше знайомство школярів з чотирох країн, які приїхали до словацького містечка Зуберец в рамках європейського проекту, відбулось в місцевій школі. Привітали під час урочистої зустрічі і наймолодшого партнера проекту з України. До цього проекту Закарпаття приєдналося вперше. Зокрема, участь у проекті взяло село Угля Тячівського району.

Наступний день розпочався зі спортивних заходів. Дівчата грали в баскетбол, а хлопці зустрілись на футбольному полі в товариських матчах. Також на дітей чекали і творчо-інтелектуальні завдання. Учні повинні були підготувати цікаву презентацію свого регіону.

Хоч виконати завдання дітям і допомагали їх вчителі, саму презентацію школярі проводили вже самостійно. Окрім розповіді про свій регіон, його природні пам’ятки та визначні місця, учні продемонстрували також культуру та традиції своїх предків. На завершення заходу – обмін подарунками та дискотека.

У наступні дні на дітей чекала не менш насичена програма. Поїздка в гори для школярів стала однією з найбільш емоційних подорожей. Вже з верхньої станції гірськоголижного витягу відкривається неймовірна панорама. В цю пору тут нерідко можна побачити, як осінь зустрічається із зимою. Адже перший сніг на високогор’ї інколи випадає навіть в вересні.

Рогаче – це рай для прихильників пішого туризму та велосипедистів, а ще лижників та сноубордистів. Тут прокладено багато туристичних маршрутів, а головне – всюди можна помилуватися краєвидами.

Унікальними видами рослин та тварин опікуються працівники Татранського національного парку. Вони і розробляють туристичні маршрути. А от про безпеку туристів дбають гірські рятувальники. Їх задача – відшукти заблукалих мандрівників та надати допомогу тим, хто травмувався в горах. На оснащенні у рятувальників – два позашляховики, кілька скутерів та снігоходи, а ще є спеціальні ноші. Для школірів провели майстер-клас, як ними користуватись. На службі у рятувальників є і ще один помічник – чотирилапий. Він рятує людей, які потрапили під лавини.

Також познайомили дітей з історією, культурою та традиціями регіону Орава. Відвідали діти Оравський град – один із найбільш відвідуваних замків Словаччини. З’явилася ця фортеця на місці старовинної дерев’яної споруди на важливому у той час торговельному шляху. Цей замок вперше згадується в документах 1256 року. В давні часи багато завойовників хотіли стати володарями цієї могутньої фортеці. Їх приваблювала архітектура споруди: поєднання оборонних елементів з ренесансними будівлями. Завдяки цікавому розташуванню замок ще називали «орлиним гніздом».

Замок складається з трьох рівнів. Найдавніший – третій, адже фортецю будували згори. З’єднані вони між собою вузькими сходинками, з кожного рівня відкривається чудова панорама на долину. Всюди затишні внутрішні дворики, а в палацах можна побачити старовинні меблі та різноманітні експозиції: археологічну, художню, природничу, а ще в замку створили особливий зал, присвячений фільмам, які знімалися в його стінах, зокрема про графа Дракулу. Якщо замок демонструє, як жили місцеві багато століть тому, то скансен – музей старовинного села, що знаходиться в Зуберці може повернути вже не в таке далеке минуле. Дорогою до нього зустрічає амфітеатр, побудований в формі колиби, якому вже майже 45 років.

За кількасот метрів від старовинного амфітеатру свої двері відчиняє село-музей під відкритим небом. Це наймолодше Оравське село, але з найдавнішими будинками. Дерев’яні будиночки, яких тут понад півсотні, звозили сюди з усього регіону і тут наново збирали. Є тут і унікальна старовинна церква, і давній млин. Всередині будинків збереглися меблі та предмети побуту. А ремісників тут можна зустріти і зараз, вони не просто покажуть, як працювали люди в давні часи, а й проведуть майстер-клас. Дізнатись тут можна, і як колись розважалися та веселились, якими музичними інструментами користувалися та які танці були колись були популярні.

Веселі розваги, подорожі, гра у боулінг та купання в басейні. Жодної миті діти не сумували. Найнеприємніша мить поїздки – прощання з новими друзями.

Від такої чотириденної поїздки учасники проекту отримали новий досвід, та головне – яскраві емоції, які залишаться на все життя.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × three =