Травнений паводок на Закарпатті не перевищив масштабами повінь 2017 року

Цей тиждень на Закарпатті відзначився паводками. Рівень води подекуди піднімався до рівня 1998 року, на 3-4 метри. Жертв уникнути не вдалося – загинув хлопчик-п’ятикласник. В центрі стихії – Перечинський, Іршавський, Виноградівський райони. Добряче налякала стихія і жителів Ужгорода та Мукачева.

У дощовиках, гумових чоботях, під зливою. В руках візки. Рятують жителі В.Комят врожай капусти. 21 травня річка тільки підступала. Однак діяли на випередження. І не дарма, буквально за день опадів ріка Боржава піднялася на 4 метри. Зруйнувала дамбу, повністю залила поля селян. Знищила врожай і жителів с.Боржавське. Тут у теплицях з помідорами вода піднялась майже на метр.

Завадити паводку намагалися і у Вільшанах. Там забило шлюз дамби. Мішки з піском носили селяни. Та марно. Вода вилилася у городи пішла і на дорогу. Довелось обмежити рух трасою «Мукачево-Рогатин».

Вийшла Боржава на заплаву сільгоспугідь сіл Заріччя, Сільце, Кам’янське, Хмельник, Лукове та Білки. Поблизу Хуста картина теж вражаюча. Рівень води у Тисі значно піднявся і тримається. Городи, двори та підвали підтопило у с. Данилово.

Справжнє цунамі спостерігали жителі Перечинщини. Тур’я вмить піднялася й пустилася дворами. На своєму шляху зносила все. Врожай, дерева, а ще три мости. На дорозі між селами Порошково та Свалявка стався зсув грунту. Тур’я досягла історичного максимуму, накоїла чимало лиха та впала, залиливши по собі руйнацію та намул.

Боржава і Тур’я накоїли найбільше лиха. Згодом піднялася Ріка, Теребля, Тиса. Суттєво помітно і збільшення півня води в Ужі. А деякі жителі Мукачева через Латорицю залишилися без водопостачання. Деякі жителі побоюються повторення сумних подій 1998 року.

Цей паводок своїми маштабами не перевершив підтоплення 2017 року, однак приніс чимало лиха. Не обійшлося без жертв. П’ятикласник, що спостерігав за стрімкою течією річки у Воловці, впав у річку. Його понесла вода. За три кілометри знайшли тіло дитини.

За три доби випала місячна норма опадів, локально і більше. Подекуди рівень річок піднявся до 5 м. Чимало лиха трапилося у ці дні. Не покладаючи рук, у всіх районах краю працювали рятувальники. Викачали понад 20 тисяч кубів води з помешкань громадян.

Такі наслідки спричинили інтенсивні дощі, захаращеність сміттям струмків. А ще неналежний стан берегоукріплень. Чи можна було уникнути катастрофічних наслідків? Голова обласної ради Михайло Рівіс переконує – так. Говорить про протипаводкову програму «Тиса», затверджену в уряді. Роками її належно не фінансують. Так минулого року за потреби 150 млн. грн. було виділено тільки 20 мільйонів. З прикрістю водники розповідають про нинішній стан дамб.

Наразі чиновники працюють над підрахунком збитків паводку. Щоправда, кошти, навіть якщо і будуть виділені, то це на об’єкти інфраструктури. Приватним особам дістануться тільки в разі руйнування. А ще, судячи з попередніх років, розповідають чиновники, процес повернення коштів – надто бюрократичний та довготривалий.

Депутати облради рішенням сесії наповнили резервний фонд області. Виділили 2,5 млн для робіт надзвичайників. Звернулися і до кабміну, аби ті готували кошти на завдані збитки жителям. Комісії вже розпочали роботу. Жителі чекають компенсацію збитків бодай від страхових компаній. Та вже прогнозують цьогорічне здорожчання овочів. А прогнози кажуть про сонячні вихідні та дощовий тиждень попереду.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − six =