Булінг – нове поняття в українському законодавстві. Це агресивна поведінка дітей одне до одного, яка має на меті принизити, залякати, і часто супроводжується фізичним насиллям.
Тільки із початку цього року за такі дії, які можуть нанести неабияку шкоду здоров’ю дитини, почали карати.
Бійки у школах, образи, приниження, умисні штовхання, обзивання, пошкодження чи викрадення особистих речей – усі ці перераховані діяння мають назву «булінг», за який віднедавна кривдникам доводиться відповідати. Від січня цього року вступили у дію і штрафи, раніше ж булінг практично ніяк не карався.
За статистикою, 80% українських дітей піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього. В усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий «вигнанець».
У початковій школі діти ще не займаються жорстким булінгом, але вже можуть бути непривітними до інших. Щойно вчитель починає вибудовувати систему конкуренції та пріоритетів – діти починають один одного цькувати. А справжній булінг починається у середній школі, з 10-11 років – віку входження у підліткову кризу.
Психологи кажуть, більшість дітей ображають за те, що вони одягнуті не так, як інші, говорять або поводяться не так, як основна група. Сором’язливі та спокійні діти стають жертвами булінгу вдвічі частіше за однолітків, які відкриті до спілкування. За дослідженнями Юнісеф, 40% дітей ні з ким, зокрема і з батьками, не діляться своїми проблемами.
Головне, що радять зробити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу, – дайте відчути, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити.Якщо дитина залишиться із проблемою сам на сам – це може призвести до неконтрольованої агресії.
Варто не забувати розмовляти із дітьми, розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку учителю або принаймні друзям, пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків та візиту до школи і правоохоронців.
Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті. Навіть поодинокий випадок залишає глибокий емоційний слід, адже жорстокість дітей часто переходить усі межі.