Не перцем єдиним… Село Велика Добронь вважають столицею ароматної спеції – паприки, та насправді не тільки перець росте у місцевих на городі. Сорго, рослину, з якої згодом в’яжуть віники, тут також шанують.
«Жнива» сорго починаються в серпні-вересні, а за сезон родина в середньому виготовляє від 500 до 1000 віників. Наскільки прибутковий бізнес на віниках, дивіться далі.
Процес виготовлення віника починається ще задовго до того, як майстер сідає його плести. Культуру сорго, з якого згодом роблять таку потрібну у господарстві річ, сіють наприкінці весни, а так звані «жнива» розпочинаються у серпні-вересні.
Робити віники тут вміє майже кожен: і чоловіки, і жінки, і навіть діти. Щоб пришвидшити процес виготовлення, все роблять поетапно, кожен відповідає за свою частину роботи. На один віник часу витрачають по-різному – від 5 до 15 хвилин. Залежить від вправності рук та терпіння.
Купують віники переважно приїжджі, місцевим інколи не потрібно і на ринок везти свій товар. В середньому родина за сезон виготовляє від 500 до 1000 віників. Продають їх за ціною від 30 до 40 грн. Покупці часто і не торгуються. Розуміють, робота ця важка та кропітка.
Використовують такі натуральні віники не лише для прибирання, а й для очищення двору від снігу, обприскування квітів та навіть освячення оселі. Хоч технічний прогрес і не стоїть на місці, місцеві переконані, натуральні віники завжди будуть в пошані…