Відкриття пункту пропуску з Польщею на Закарпатті стало реальнішим

Після 16-річної перерви Закарпатська область та Підкарпатське воєводство відновили українсько-польські Дні добросусідства. Захід за участі представників органів влади прикордонних регіонів, дипломатичних та консульських установ, громадських організацій, відбувся по обидві сторони кордону.

З початком нового програмного періоду Європейського сусідства, для прикордонних територій відкрилися нові перспективи в залученні коштів міжнародної допомоги, однак стримуючим фактором у розвитку добросусідських відносин є відсутність прямого зв’язку та пункту пропуску на спільному кордоні. На цьому наголосив голова Закарпастької ОДА, нагадавши про можливість створення міжнародного пункту пропуску «Лубня – Волосате».

Пані Марія в селі Лубня живе з народження. Каже, зараз тут залишилось не більше сотні жителів, та й ті – переважно пенсіонери. Для молоді роботи, за яку б добре платили, тут нема. А займатись господарством хочуть не всі. А от пані Марія вже звикла. Тримає поросят, курей, кролів та корову. Раніше було дві, та одну вирішила продати.

Вже діти та онуки пані Марії живуть в Україні. А от могили своїх предків жінка не відвідує, хоч вони і поховані в сусідньому селі, проблема лише в тому, що по той бік кордону, – в сусідній Польщі. Державний кордон проходить в кількох кілометрах від Лубні. Якби тут зробили хоча б піший перехід – радості місцевих не було б меж. Також це відкрило б для села і нові можливості. Село Лубня завжди було дотаційним, каже голова сільської ради. Тут нема підприємств чи автозаправок. Єдина перспектива – розвивати сільський туризм.

Перспективи для розвитку своєї фермерської справи тут бачать Олександр та Луція. Дівчина навіть готова сюди переїхати зі Словаччини. Зараз підшукують собі будиночок. А от чим будуть займатись, поки не вирішили.

Та надія на те, що перехід з Польщею на території Закарпаття таки відкриють, нарешті з’явилась. Після 16-річної перерви Закарпатська область та Підкарпатське воєводство відновили українсько-польські Дні Добросусідства. В перший день українська делегація побувала у своїх польських сусідів. Наступного Закарпаття зустрічало іноземних гостей у себе. Відродження таких заходів – важлива справа, каже голова ОДА, адже Закарпаття славиться тим, що має найбільше спільних кордонів з іноземними державами. Серед усіх держав, з якими межує Закарпаття, спільного пункту пропуску нема тільки з Польщею.

Варто зазначити, що під час днів добросусідства пункт пропуску між Польщею та Україною тимчасово запрацював. Кожен охочий, маючи при собі закордонний паспорт, зміг потрапити до країни-сусідки. В рамках святкувань маршалек Підкарпатського воєводства Польщі відзначив , що транскордонне співробітництво нарешті поновилося.

Кульмінацією масштабного заходу стало підписання Програми спільних дій між Закарпаттям та Підкарпатським воєводством на 2019 рік. Не менш важливим також було підписання Грантового контракту про фінансування в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Україна-Білорусь», інфраструктурного проекту по зниженню епідемії туберкульозу на прикордонних територіях, шляхом будівництва на Закарпатті туберкульозної лікарні на сто ліжок. Та це, на думку чиновників, лише перший крок більш масштабної співпраці.

Окрім іншого, сподіваються і на відкриття нового пункту пропуску Лубня-Волосате. Хоч процедура непроста і передувати їй повинні міжурядові домовленості.

А поки високопосадовці приймають рішення, пересічні громадяни усі уявні кордони вже давно між собою зруйнували, зараз справа за малим – зробити для них більш доступним їх спілкування та їхні зустрічі.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × three =