Землі колишніх радгоспів на Закарпатті занепадають

Між селами Верхній Коропець та Німецька Кучава раніше вирощували пшеницю та виноград. А в селі Буковинка велику територію займає старий, занедбаний сад. Сільський голова Верхнього Коропця Володимир Химич рнеодноразово зверталися з приводу роздержавлення цих земель, та позитивної відповіді так і не отримали.

Ці землі ще з 90-х років відносяться до стратегічних радгоспів – заводів, що не підлягають розпаюванню. Тож місцевим доводиться задовольнятися тими паями, які в них є.

Окрім того, якщо ці землі отримають люди, то будуть сплачувати земельний податок, відповідно це додаткові надходження для розвитку населеного пункту, каже Володимир Химич. Радгоспзавод повинен кожного року сплачувати більше 60 тис гривень податку, але ці гроші в селі ніколи не бачили.

До таких земель, що не підлягають розпаюванню, відносяться і ці закинуті виноградники у селі Бобовище.

У селі Бобовище живе відомий винороб – Василь Анталовський. Його вино знають та люблять, як в Україні, так і за її межами. Сьогодні чоловік має десь 4000 тис саджанців винограду. Готовий розширяти свої плантації, та каже для цього підійде не будь-яка земля.

Саме на тій горі, розповідає винороб, колись вирощували виноград його дідусь та батько. Для хорошого врожаю має бути підвищений масив та східно – західна частина. Нам чоловік розповідає, що часто виїздить за кордон до колег-виноробів. Виділяє тотальну підтримку держави виноробства та виноградарства у сусідній Словаччині. Такі питання, як виділення землі для вирощення винограду, там навіть не обговорюють.

Закон, який полегшує роботу виноробів – це закон про спрощення отримання ліцензії для малих підприємців. Його ініціювали народні депутати від Закарпаття, Роберт Горват, Валерій Лунченко та Василь Петьовка. Європейські сорти винограду та відповідно вина, його висока якість – серед основних критерій отримання ліцензії. Відповідно, з таким вином закарпатці зможуть виходити на європейські ринки, та покращувати імідж країни.

У Пістрялові Мукачівського району голова фермерського господарства сімейного типу Іван Паук має близько 32 гектарів винограду, на них вирощує в основному білі сорти винограду. Фермер планує через півтора-два роки отримати ліцензію. Та каже, сьогодні чимало виноробів радше куплять виноград, аніж будуть його вирощувати.

Все більше досвіду з кожним роком з’являється у чоловіка і в садоводстві. Чоловік розповідає, що цей сад заклав восени 2012 року. Каже, про необхідність відроджувати такі напрямки у сільському господарстві з представниками відділу агропромислового розвитку Мукачівської РДА говорили неодноразово.

Також Іван Паук – один з небагатьох фермерів на Закарпатті, який вирощує озиму пшеницю. Чоловік каже, цією культурою засіює третину своїх полів, на відміну від великих холдингових компаній. Фермер вважає, що ці землі можна використовувати під трьохпільну сівозміну.

На полі Іван Паук вже провів основні роботи, які пов’язані з першим та другим підживленням, а також захистом від бур’янів. Чоловік щороку намагається вдосконалювати технології посіву та догляду за культурами, відповідно, зростають і витрати.

Аби потім не піти в мінус, наразі чоловік взяв в оренду і поливну систему. Поливає кукурудзу, бо дощі поки не очікуються, відповідно, з’являються такі непередбачені витрати. А от серед обов’язкових витрат підприємця – сплата за оренду землі, адже майже всі ці паї Іван Паук взяв в оренду у місцевих – в загальному чоловік обробляє близько 320 гектарів землі.

Щороку підприємець викорчовує близько 25 – 30 гектарів землі, для того аби згодом використовувати її за призначенням. Та каже, не всі власники земельних ділянок йдуть на контакт і дають орендувати свої землі, не дивлячись на те, що самі їх не використовують.

Начальник відділу агропромислового розвитку Мукачівської РДА Ілля Йовбак каже, такі питання треба вирішувати на державному рівні. Чоловіки переконані, агропромисловий бізнес потребує більшої підтримки від держави.

Неодноразово до представників центральної влади звертався народний депутат Василь Петьовка. Зокрема, у листі-звернення до прем’єр-міністра йдеться про неодноразові звернення народного депутата на системне погіршення фінансово-господарського стану державних підприємств агропромислового комплексу Закарпатської області, що підпорядковані Міністерству аграрної політики та продовольства України. Зокрема, агроторгове підприємство радгосп-завод «Мукачівський», державне підприємство радгосп-завод «Ужгородський», агропромислове торгове підприємство «Бобовище», державне підприємство «Агропромислова фірма «Леанка»», державне підприємство «Кук», які включені до Переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Починаючи з 2009 народний депутат Василь Петьовка неодноразово направляв депутатські звернення та запити до Президента України, уряду, профільного міністерства та голови Верховної Ради України. Наразі колись процвітаючі підприємства – занепали, землі перетворились на пустку, майно розікрали. Тож наразі сотні гектарів землі, які могли б приносити користь українському народу залишаються недоторканими. А чимало людей без землі, яку готові обробляти.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − 7 =