Відродження виноградарства та виноробства – на часі!

3 тисячі 333 кущі винограду вирощує з 2012 року винороб Влад Чопак на 3 гектарах орендованої навчально-дослідної ділянки у селищі Середнє, що на Ужгородщині. Фурмінт, липовина, жовтий мускат – три білі та червоний каберне совінйон – такі європейські сорти винограду вирощує Влад Чопак. З них робить вино. Наразі ліцензії не має, тому вино не продає – лише пригощає та бере участь у фестивалях та виставках. До слова, часто отримує призові місця.

За таких обставин розвиватися виноградарство та виноробство просто не могло. І як результат – занедбані державні виноградники, порослі чагарниками, здичавіла лоза. Продати їх не можна – це державна власність, можна лише брати в оренду на 1 рік, але який зміст виноробу орендувати виноградники на такий малий термін – питання риторичне.

Для порівняння, колись Закарпаття мало під виноградниками приблизно 17 тисяч гектарів, зараз – до 700.

Шанс відродити виноробство та виноградарство з’явився півтора роки тому завдяки сприянню народних депутатів від Закарпаття Роберта Горвата, Василя Петьовки та Валерія Лунченка. Мова йде про закон України №2360 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва теруарних вин та натуральних медових напоїв», який спрощує ліцензування малим виробникам вина. Це дасть можливість вийти малим виноробам із тіні та вільно конкурувати не тільки на українському ринку вина, а й гідно представляти українські вина у Європі – вважає Роберт Горват. Адже всі передумови для цього є – клімат, грунти, традиції виноробства, які передавалися з покоління в покоління, а також підтримка з боку держави.

Наступний крок для розвитку українського виноробства та й усього садівництва – земельна реформа, яка зараз саме на часі.

Варто додати, Влад Чопак – це приклад того, як можна і треба продуктивно використовувати наявні ресурси для розвитку виноробства. Наразі, винороб займається введенням у експлуатацію цеху з виробництва вина, далі збирає документи для отримання ліцензії, яку планує отримати влітку і вже з осіннього урожаю офіційно продаватиме власне вино. У перспективі – розширення площ та вихід на європейський ринок.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

thirteen − 5 =