Проблема трудової міграції на Закарпатті стоїть гостро

Трудова міграція в Україні не зменшується. Практично п’ята частина робочої сили працює за кордоном. І виїжджають, як правило, кращі і кваліфікованіші фахівці.

Як наслідок, руйнуються сім’ї, відчувається кадровий голод, хоча й робочих місць вистачає, і зарплати поступово зростають. Але до рівня європейських ще далеко. Люди масово виїжджають за кордон у пошуках кращого життя. Для Закарпаття – прикордонної області – ця проблема стоїть особливо гостро.

Понад 3 мільйони двісті тисяч трудових мігрантів з України – знаходяться за кордоном. А це 18 % економічно активного населення. Така статистика Мінсоцполітики за минулий рік. Для порівняння, лише за липень майже 240 тисяч осіб перетнули КПП Мукачівського прикордонного загону, за 7 місяців поточного року – мільйон 308 з половиною тисяч. Лише КПП «Тиса» у Чопі за минулий місяць перетнуло понад 205 з половиною тисяч чоловік, а за рік – мільйон 168 з гаком тисяч. П’ята частина з них – заробітчани!

75% закарпатців мають родичів і знайомих, які виїхали за кордон на постійне місце проживання за кордон чи на заробітки.

Крім соціальних проблем – коли діти ростуть без батьків, руйнуються сім’ї та родинні зв’язки, на Закарпатті відчувається й брак кадрів, особливо робітничих професій та сфери обслуговування.

Проблема трудової міграції – глобальна! Якщо українці масово їдуть в основному у Словаччину, Чехію, Польщу, Угорщину, Німеччину тощо, то жителі цих країн мігрують у більш економічно розвинені – і так далі по висхідній. А от у нас працювати – нікому! Кадровий голод з кожним роком посилюється.

Роботодавці б’ють на сполох: робота на Закарпатті є! Так, згідно з даними центру зайнятості за період 2017-2019 року у краї створено понад 23 тисячі робочих місць. За цей час працевлаштовано 50 тисяч з гаком чоловік.

Проблема для працівників – як в Україні, так і за кордоном – офіційне працевлаштування. Тобто люди змушені працювати або не офіційно, або ж за мінімальну заробітну плату, а решту отримують у конвертах.

Люди кажуть, для того, щоб залишалися працювати тут, необхідно підняти оплату праці, забезпечити легальну заробітну плату, а не у конвертах, соціальні гарантії. А поки існуватиме великий розрив у зарплатах та рівні життя, закарпатці їздитимуть на заробітки, а у паспортних столах, на кордонах – будуть черги!

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen + 17 =