У Зарічові на Перечинщині діє унікальний музей, облаштований у колишній оселі столяра

Дізнатися про побут однієї з етнографічних груп, які проживають на Закарпатті, а саме лемків, можна на Перечинщині, в селі Зарічово. Тут з 1985 року діє музей «Лемківська садиба». Цьогоріч тут зі збереженням традиційних народних методів відновили дах.

На стелі в будинку зафіксована точна дата його зведення – 1902 рік. Поряд і прізвище власника – Ковач. Відомо, що він був столяром. Сама хата побудована з букових колод. Цікаво, що під одним дахом тут знаходяться житлова частина і господарські прибудови. Саме такий тип забудови характерний для цього регіону.

Як оселю цю хату використовували до 1985 року. Інтер’єр все ж таки трохи змінили. Забрали одне ліжко – для збільшення простору і для зручності розміщення експонатів, якими поповнюється експозиція і в наші дні.

Зі слів в.о. старости села Зарічово Оксани Петрової, завдяки музею кількість туристів у населеному пункті зростає. Дуже популярний об’єкт серед навчальних закладів – сюди часто їдуть на шкільні екскурсії.

В силу різних обставин донедавна тут були проблеми з даховим перекриттям. Однак цьогоріч їх вдалося вирішити. З 2018 року «Лемківська садиба» перебуває в оренді Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Там була створена спеціальна комісія, яка провела інвентаризацію на об’єкті та визначила подальші першочергові кроки задля збереження пам’ятки. І навесні 2019 року тут почалися роботи. Також замінили електричну проводку.

Наступного року планують провести внутрішні роботи, зокрема побілку кімнат, а також вимостити долівки у всіх приміщеннях. Крім того, мають намір трохи обновити зовнішні стіни.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 − 5 =