Сейсмологи заспокоюють: закарпатцям не варто боятися землетрусів

Ні для кого не таємниця, що Закарпаття знаходиться в сейсмічно активній зоні. Однак чи можливі у нашому регіоні потужні земельні поштовхи і чи реально їх передбачити? На Закарпатті діє кілька геофізичних станцій, де моніторять сейсмічну активність у регіоні. Ми навідалися на Виноградівську, у Троснику, аби з’ясувати, як часто і якої потужності землетруси у нас зазвичай відбуваються.

В Україні для визначення інтенсивності землетрусу користуються 12-бальною шкалою Ріхтера, до прикладу, в Японії є своя – 8-бальна, а в латинській Америці – 10-бальна Россі-Фореля. Проте основними критеріями в цих системах вимірювання є ступінь руйнувань типових будівель і споруд, відчуття очевидців та зміни рельєфу земної поверхні. При 8 балах за шкалою Ріхтера спостерігаються великітріщини в стінах, падіння труб, пам’ятників. Тріщини на крутих схилах і на сирому ґрунті. Найпотужніший із зафіксованих землетрусів на Закарпатті був 5,5 балів.

Проте це не означає, що вже більше ста років їх не було. Слабі поштовхи на станції фіксують постійно.

Зі слів завідувача режимної геофізичної станції «Тросник» Василя Ігнатишина, найвіддаленіший землетрус, який тут зафіксували, був на відстані 15 тис км. Ми попросили завідувача установи показати, як відбувається збір інформації про підземні поштовхи. На території режимної геофізичної станції «Тросник» є прилади, за допомогою яких їх вдається зловити. У спеціальних місцях встановлені приймачі, які вимірюють поштовх, зберігають про нього відомості і передають на інші носії, де їх вже можна побачити і проаналізувати.

Щодо прогнозів, то сказати, коли саме і з якою силою відбудеться землетрус, на станції не можуть. Отже, як нам вдалося з’ясувати – хвилюватися стосовно можливих підземних поштовхів не варто – на Закарпатті вони не руйнівні, навіть якщо й відчутні. Трьохбальні , а саме землетруси такої сили починають відчувати люди, відбуваються раз в 4 роки, однак похибка складає ще кілька років. До того ж експерти визначають наш край як сейсмічно активну, а не сейсмічно небезпечну зону.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

four × 5 =