Від винограду до гранатів. Закарпаття багате на екзотичні плоди, та, мабуть, найбільша колекція зібрана на ділянці на схилах Чорної гори. Власниця плантації екзотичних фруктів у Виноградові розповіла журналістам «М-Студіо», які плодові дерева цього року вродили на славу, а для яких це літо стало неврожайним.
Про кожен сорт винограда, який росте на цій плантації, пані Наталія Мартишинець знає абсолютно все. Адже власноруч його садила та плекала. Зараз тут сортів понад півтори сотні. Торік виноград вродив на славу, а от цього літа буде вдвічі менше, каже жінка. Свій негативний вплив на виноградні кущі цього року спричинили і хвороби, які приїхали разом із заморськими плодами. А от абрикосів цього року був, як розповідає пані Наталя, просто аномальний врожай. Каже, такий закон природи: з року в рік усі плодові дерева дають різні врожаї.
Ця місцина відрізняється від багатьох. По-перше, це схили згаслого вулкану – тож грунт тут особливий, по-друге, рослини отримують багато сонця.
Окрім винограду, зараз тут достигають плоди ківі та інжир. Та така спекотна погода цим екзотичним фруктам не на користь. Тож доводиться рослини постійно поливати. Інжир особливо корисний для людей, які мають хвороби щитовидної залози. Зараз достигає вже другий основний врожай цього фрукту.
Ще один фрукт, який дуже любить воду – ківі. За словами пані Наталі, це дуже перспективна культура на Закарпатті.
Може похизуватись пані Наталя і своєю хурмою. Врожай з цих дерев можна буде збирати з вересня до листопада. Пані Наталія розповідає, вирощувати хурму почала ще років 12 тому. Щось читала на форумах, на сайтах хурмачів, чомусь вчилась самостійно на своїх власних помилках.
Ще один екзот, який облюбував собі тутешній мікроклімат – азиміна трилопатева. Не так давно вирішила пані Наталя спробувати вирощувати і фісташки. Ці кущі доволі примхливі, каже пані Наталя, а тому їх вирощування – справа ризикована. Однак доволі перспективна. Плоди фісташок на схилах Чорної гори варто чекати років через 5, якщо звісно не прокинеться вулкан, сміється пані Наталя.
Удобряє усі свої дерева та кущі пані Наталя лише органічними добривами. Тож і плоди вважає еко- та біопродуктом. А ще, каже, велике значення має і відношення до рослини самого господаря. Головне правило, якому беззаперечно слідує пані Наталія, – жити в гармонії з навколишнім світом. З турботою та любов`ю ставитись до всього живого – і тоді сама природа віддячить сторицею.