Як Україні досягнути рівня розвитку Словаччини, радилися в Ужгороді

30 жовтня Закарпаття з робочим візитом відвідала делегація Стратегічної групи радників Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з підтримки реформ. У рамках зустрічі голова обласної ради Михайло Рівіс провів конструктивний діалог.

Ділилися досвідом реалізації реформ з представниками держустанов та органів місцевого самоврядування краю екс-міністр економіки і фінансів Словацької Республіки Іван Міклош, експерт з реформування енергетичного сектору Карел Гірман, експерт з дерегуляції, покращення бізнес-клімату та земельної реформи Александер Шкурла, а також Генеральний консул Словацької Республіки в м. Ужгороді Мірослав Мойжіта.

Мета зустічі Стратегічної групи радників Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з підтримки реформ з представниками держустанов та органів місцевого самоврядування Закарпаття – обмін досвідом європейських країн у їх соціально-економічному розвитку та реформування.

Голова Стратегічної групи архітектор успішних системних реформ Словаччини, екс-міністр економіки і фінансів Словацької Республіки Іван Міклош поділився з присутніми своїм баченням ситуації в Україні. Він наголосив: найголовніше для України зараз – використовувати свій потенціал! До прикладу, 30 років тому Україна і Словаччина були на одному рівні, зараз ВВП країни-сусідки у 8 разів більше.

Нарощувати інвестиції в Україні, вважає Іван Міклош, можливо лише за умови продовження реформування верховенства права, приватизації, земельної реформи, демонополізації енергоринку тощо і після виборів. А також продовжувати співпрацю з ЄС. Підняли питання мінімізаціїчергкаміонівна українсько-словацькому кордоні.

Екс-міністр Словаччини каже, аби зменшити черги– треба через неспромогу реконструювати з боку України пропускні пункти та під’їзні шляхи на кордоні, адже на цевже виділялися кошти Євросоюзу.Мова йде про 10 мільйонів євро. На що Михайло Рівіс зауважив: Обласна радатричі зверталася до Уряду, Президента та Верховної Ради України, аби увести у число партнерів цього міжнародного проекту Закарпатську ОДА та мати можливість контролювати виконання робіт та освоєння коштів. Проте через постійні реорганізації митниці, яка була спочатку у складі Міністерства митних доходів і зборів, відтак -Фіскальної служби України, проект загруз у цих тяганинах. У результаті кошти втратили. Словаки пропонують вихід.

Також можна запровадити електронну авторизовану систему –це пришвидшить реєстрацію, та відокремити митну та фіскальну службу. У перспективі – відкиття додаткових пунктів пропуску. Приділили увагу під час зустрічі і питанням утилізації твердих побутових відходів та енергоефективності.

Досвідом енергозбереження поділився Карел Гірман – експерт з реформування енергетичного сектору. Так, на відміну від України, у Словаччині ОСББ почали створювати у 90-х роках, даліпровелизаходи із термомодернізації, аби знизити потреби газу для опаленнябудівель. Те ж саме радить зробити і українцям, адже високі тарифи спонукають до цього. У свою чергу Михайло Рівіс зауважив, що нам потрібні кредити для населення, щоб ставити сонячні електростанції та теплонасоси і відійти від газової залежності. Однак жоден інвестиційний банк не працює ефективно в цьомунапрямку. Обговорили й можливості покращення підприємницького середовища в Україні. Зокрема, експерт з дерегуляції, покращення бізнес-клімату та земельної реформи Александер Шкурла пропонує зменшити в країні кількість дозвільних документів в Україні, що сприятиме бізнесу, та будувати модель конкурентноздатного середовища.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 − four =