Більшість доріг на Закарпатті – розбиті і небезпечні

Питанням ремонту, будівництва та утримання автомобільних доріг Закарпаття присвятили нараду, яку провів очільник Закарпатської облдержадміністрації Ігор Бондаренко.

Майже пів сотні представників підприємств, причетних до оформлення проектно-кошторисної документації, будівництва, ремонту та експлуатації доріг, органів місцевого самоврядування, різних рівнів влади та правоохоронних органів зібралися за круглим столом, аби обговорити стан автошляхів краю, освоєння коштів, проблеми шляхового господарства області та намітити вектори покращення ситуації.

З 9234 км доріг Закарпаття понад 920 кілометрів автошляхів державного значення, майже 2 з половиною тисячі км місцевого значення та майже 5 тисяч 900 км – комунальних доріг та більше тисячі 300 мостів і 12 перевалів.
64 % дорожнього полотна, – вздовж річок, більше половини – у гірських територіях. Більшість доріг краю у катастрофічному стані.

90% від потреби – такі масштаби недофінансування дорожньої галузі краю. Проте чимало й інших причин такого стану закарпатських доріг, каже директор департаменту інфраструктури, розвитку і утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Едуард Маляр. Також проблеми пов’язані з відсутністю водовідведення, експлуатація взимку, недостатній ваговий контроль за великогабаритним транспортом, який перевищуючи норми, руйнує дорожнє покриття.

Крім того, що такий стан шляхового господарства не сприяє розвитку туризму у Закарпатті, створює соціальну напругу серед закарпатців, негативно впливає й на безпеку на дорозі. Так, протягом 2018 року трапилася 151 ДТП, у 19 році 115. Чимало з них – по причині аварійного стану доріг.

Неефективною визнали роботу та й, власне, модель управління комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомпектторг».

Чимало питань до якості все постеленого дорожнього полотна. Усі підприємства-підрядники дають гарантію на свою роботу, проте у випадку, коли є акт прийому – передачі виконаних робіт. А на Закарпатті за цей час жодного кілометра дорожнього полотна не введено у експлуатацію. Тому відповідати наразі нема за що.

Віповідальність наступає після введення дороги в експлуатацію. Підняли й інші проблеми дорожньої галузі краю.

ПБС, Технобудцентр, ШРБУ 77, Онур – та інші підрядники з 2018 року працюють у краї, використовують потужну та сучасну техніку.

Усі підрядні підприємства зареєстровані за межами Закарпаття і сплачують податки не у казну краю. Це питання теж актуальне для бюджету області. Укравтодор пропонує створити державні підприємства Служби автомобільних доріг місцевого значення у кожній області, які б були балансоутримувачами. Таким шляхом уже пішли Вінницька, Одеська, Луганська, Сумська та інші області.

Підсумок підбив голова Закарпатської ОДА Ігор Бондаренко: потрібна програма розвитку мережі регіону на 5 років, партнерство з центральними органами влади, підключення до національної дорожньої мережі, проектування, фінансування, з урахуванням перспектив міжнародних транспортних коридорів.

Проект-доручення вже сформовано. За результати розширеної наради певні пункти будуть корегуватися. Крім того, будуть враховані конструктивні пропозиції від усіх причетних до дорожньої галузі краю.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

seven + 13 =