Музей винороба Чиза урочисто відкрили в Берегові. Музей культури й історії виноградарства та виноробства – перший і наразі єдиний на Закарпатті та навіть у західній Україні.
З цього приводу на території компанії «Шато Чизай» влаштували справжнє свято: екскурсії щогодини, келих вина у подарунок, розіграш призів, фудкорт із закарпатськими стравами, різні конкурси та вікторини. Родзинкою заходу стала презентація музичного фільму «Ой, на горі винобрання». 15-хвилинний ролик закарпатських, словацьких, угорських, румунських пісень Закарпатського народного хору про виноград, виноробство та традиції краю від «Аkurat Закарпаття» вперше показали відвідувачам.
Червона стрічка, вітальні слова почесних гостей, знайомство з виноробом Чизом – так урочисто відкрили перший і наразі єдиний музей культури й історії виноградарства та виноробства у західній Україні. Для Закарпаття відкриття музею виноробства – подія неабияка!
Винороб Чиз – не вигаданий персонаж, а справжній! У XIII столітті володів виноградниками й виготовляв вино в урочищі Чизай. Поєднуючи старовинні експонати та сучасні інтерактивні елементи, Чиз знайомить відвідувачів музею з історією виноградарства і виноробства Закарпаття, як робили вино наші предки і як зараз виготовляють сонячний напій у світі.
Інтерактивні та анімативні елементи музею зацікавлять як дорослих, та і дітей. Якщо відвідувач запізнився на екскурсію чи не бажає бути з групою, може просто зняти слухавку інтреактивного телефону і почути багато цікавих фактів та інформацію стосовно кожної секції. Зокрема, історія виноградарства і виноробства краю та Європи, технологічна зала, інтерактивна зона.
Родзинкою свята стала презентація музичного фільму «Ой на горі винобрання». У 15-ти хвилинний музичний фільм увійшли закарпатські, словацькі, угорські, румунські пісні у виконанні Закарпатського народного хору про виноград, виноробство та традиції краю, які передаються із покоління в покоління. В основі композиції – вокально-хореографічна постановка «Червена ружа», яку Закарпатський народний хор уже майже 10 років втілює на сцені.
Проект реалізували у самому серці виноробства краю – урочищі Чизай спільно з медійним проектом «Аkurat Закарпаття». Знімали у незвичних умовах для артистів – на горі посеред виноградників цілий день, чимало дублів, далі запис звуку у студії, монтаж, – і ось за місяць готовий продукт!
Вдвідувачі свята мали можливість також ознайомитися із потужностями найбільшої виноробної компанії Закарпаття – «Шато Чизай». Тут вже використовують сучасні технології, такі як у Франції, Італії, Іспанії, у всіх виноробних країнах. І лише особливості регіону та праця винороба визначають якість вина.
Культура споживання вина – не менш важлива, ніж його виробництво. І починається все із ознайомлення з інформацією на етикетці пляшки сонячного напою. Фахівці радять подбати і про температуру споживання вина.
Закарпаття має всі умови для розвитку виноградарства та виноробства – сприятливий клімат, грунти, приватних виноробів і виноробні підприємства, підтримку обласних і народних обранців. А у перспективі – конкурентноспроможність галузі та вихід на міжнародні ринки.