Щороку тисячі туристів приїжджають на Закарпаття, щоб більше пізнати регіон, покуштувати місцевої кухні та відвідати пам’ятки архітектури. Особливу увагу приїжджих привертає мукачівський замок «Паланок».
Мукачівська фортеця – це справді те місце, де буває кожен, хто відвідує Закарпаття і безумовно кожен, хто тут живе. Цьогоріч «Паланок» відвідало понад 200 тисяч туристів. Відвідувачі Мукачівського історичного музею за цей період поповнили бюджет міста на 8 млн. 994 тис. грн. Минулого року, за офіційними звітами, туристів і, відповідно, доходів було вдвічі менше.
Якщо ж у замку така кількість туристів, про яку звітують, то і доходи підприємців, які тут працюють – чималі, адже, звичайно ж, приїжджаючи на Закарпаття, люди хочуть познайомитися поближче і з колоритною місцевою кухнею.
Скуштувати страви і випити «палиночку», якою славиться наш край, можна і на території фортеці, адже тут розташований один з дегустаційниих залів. Та чи можуть клієнти бути впевнені і у якості продукції, що тут продають? Адже необхідні документи на торгівлю алкогольними напоями та сертифікати якості у пивниці нам не надали.
Про те, що у замку запрацювала пивниця, повідомляли міські портали ще у 2017 року, у публікації йшлося: «Відвідувачі можуть поласувати унікальні закарпатські алкогольні напої, виготовлені із натуральних продуктів. До списку входять понад 80 різних позицій: настоянки, нектари, панацея, палинка, вино».
Відсутність сертифікату відповідностні (свідоцтва про визнання відповідності) та ліцензії на продаж алкоголю викликало у нас сумнівне ставлення щодо якості продукції. За словами бармена, спиртні напої тут не продають, а виключно дегустують. Але за бажанням ви можете замовити сумнівну «палиночку» по телефону, вам її навіть готові надіслати поштою.
Чи взагалі безпечно вживати тут спиртні напої, вирішувати вам. А за законодавством, суб’єкти господарювання зобов’язані забезпечувати надання споживачам необхідної, доступної, а також достовірної та своєчасної інформації про товари, а також на вимогу споживачів – додаткової інформації про наявність сертифіката відповідності, документів, що підтверджують якість і ціну товару. Сертифікація визначається як процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції встановленим законодавством вимогам.
У Кримінальному ж кодексі є стаття 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів). Санкція статті передбачає штрафи до 6,4 млн. грн., або позбавлення волі від 3 до 5 років, а якщо комусь стане зле від «автентичної» палинки, то строк може бути до 10 років.
Чому не продемонстрували журналістам сертифікати відповідності та дозволи на продаж алкголю, наскільки легальним є продаж горілки під виглядом дегустації, скільки коштів від такої дегустації тут отримує Мукачівський замок – наразі це таємниця за сімома мурами замку. Власниками палінчарні є родина депутатів обласної ради від «Єдиного центру» та Мукачівської районної ради від ЄЦ – Оксани та Людвіга Біров. Тож знову виникає питання: невже команді, близькій до лідера «Єдиного центру», можна все? Діємо за принципом: друзям все, а ворогам – закон. Наразі редакція звертається до податкової із запитом: офіційно пояснити, скільки податків сплатила ця палінчарня та наскільки легально вони там працюють. Тож продовження буде.