Багаторічна співпраця із чеським краєм Височіна активно розвиває Закарпаття. Цього тижня делегати навідались до нас з черговим візитом, аби й надалі продовжити активну роботу на результат.
Відвідали різні населені пункти області та оглянули ряд соціальних об’єктів, які потребують другого дихання, а відтак й фінансових вливань. Таким чином окремі з них буде реанімовано вже цього року, тим більше що кошти Крайовим урядом вже на це передбачені у розмірі 6 млн. На Хустщині ж чехи у супроводі своїх партнерів – представників органів місцевого самоврядування побували у 5 населених пунктах і оглянули стільки ж проектних пропозицій.
У Кошелівському Заломі початкова школа побудована понад 30 років тому. Однак досі на ній старенькі вікна, які потребують заміни. Відтак у тамтешніх приміщеннях відсутність енергозбереження – проблема номер один. «Віконне» задоволення наразі вартує більше 700 сотень тисяч гривень, однак тривалий час на це у районі все бракувало коштів.
Незабаром стане відомо і подальшу долю амбулаторії у Данилові. Зокрема, чи буде відреконструйована будівля, в якій знаходиться медзаклад, адже він роками перебуває у занедбаному приміщенні.
Неприглядний вигляд будівлі не лише ззовні, а й всередині – стіни, стеля, підлога створюють, м’яко кажучи, не дуже приємні враження. Відтак заміни тут потребує абсолютно все.
Розміщена сільська амбулаторія лишень на першому поверсі двохповерхової будівлі у лівому крилі з 2010 року. Місцеві кажуть, що тільки частина приміщень використовується, інша – пустує. Капітальний ремонт навіть самої лікарської установи, яка наразі функціонує, не під силу ні селу, ні району.
У Копашневі ж однією з актуальних проблем є застаріла система опалення у тамтешньому дошкільному навчальному закладі. Тут досі гріються кафельними грубками. Тому є потреба у реконструкції опалювальної системи під сучасну з облаштуванням чи будівництвом твердопаливної котельні.
Дошкільнят тут виховується близько сотні. Садок переповнений і ще для майже півсотні дітей доводиться орендувати шкільні приміщення під групи вже короткотривалого перебування. Безпосередньо, що стосується проекту реконструкції системи опалення, то такий є з 2016 року і досі чекає на втілення його в життя.
Дещо інша проблема у ДНЗ Нижнього Селища, в якому виховується 140 дітей. Тут наразі аварійним є дах, він протікає. Плісняві плями вже видно неозброєним оком. Такі умови у приміщеннях не є придатними для найменших сільських жителів, тому реагувати треба як найшвидше. Варто зазначити, що наразі шанси на оновлення всіх цих закладів дуже високі. Цього тижня чеська делегація з краю Височіна з робочим візитом відвідала Закарпаття, у тому числі й Хустщину. Оглянули всі об’єкти, які потребують оновлення, і незабаром вирішать, які з них проектів втілять у життя вже цього року спільно з українською стороною, зокрема органами місцевого самоврядування.
Закарпатська обласна рада і крайовий уряд чеської Височіни – партнери, що працюють на розвиток нашого краю от уже понад 10 років. Разом вдалося реанімувати ряд об’єктів зокрема соціальної сфери по всій області, загальною вартістю у понад 80 млн. грн.
Хустщина ж за роки співпраці була дещо обділена увагою , однак нещоджавно ситуація змінилася. Які саме проекти оберуть чехи для реалізації – поки невідомо, однак шанси у всіх рівні. Щодо районного центру, то й тут співпраця з чеськими партнерами теж налагоджена.
Торік стартувало будівництво харчоблоку за спільним проектом та відповідно й фінансуванням. Відтак Хустський навчально-виховний комплекс №1 став об’єктом, який делегати відвідали першим.
Понад 5 млн. грн. вартуватиме новобудова. Минулого року чеська сторона виділила дещо більше 1-го мільйона грн., які вже освоєні, адже роботи ведуться і сьогодні, місто ж внесло свою частку, яка наразі складає 1 млн. під час візиту чином перевірили втілення спільного інвестиційного проекту.
Зрештою, підбиваючи підсумки двосторонньої зустрічі перспектива співпраці неабияка. Якщо говорити безпосередньо за Хустщину, то цей рік має 5 проектних пропозицій на співпрацю у 5-ти населених пунктах.