«Проблемні питання реалізації права осіб з інвалідністю на безкоштовний проїзд в громадському транспорті» – така актуальна тема об’єднала за круглим столом представників громадських організацій осіб з інвалідністю з усіх районів краю та департаментів інфраструктури і соцзахисту населення.
Запрошували й представників обласної ради та перевізників, проте вони не з’явилися. Учасники обговорили сучасний стан забезпечення пільгових перевезень автотранспортом Закарпаття і вважають його незадовільним, адже щодня порушуються права інвалідів.
Любов Пчолинська, помічник директора Закарпатського регіонального центра соціально-трудової та професійної реабілітації «Вибір», щодня на інвалідному візочку користується міським громадським транспортом. Тож, як особі з інвалідністю живеться в Ужгороді – з перших вуст!
А інвалід ІІ групи зі Сваляви Василь Шетеля – громадський активіст, тому часто у справах їздить у всі куточки краю, але за свої кошти, адже, незважаючи на пред’явлене посвідчення, чоловіку у касах автовокзалів відмовляють у праві на пільгове перевезення – а це 50% вартості квитка. З 2016 року тягнеться судова тяганина, проте і досі права осіб з інвалідністю не відстояв.
Аби об’єднатися і відстоювати разом свої права, громадські організації людей з інвалідністю з усіх куточків Закарпаття зібралися за круглим столом у малому залі Закарпатської ОДА. Запросили представників органів обласної влади та перевізників, проте вони не з’явилися.
До 2017 року перевізники отримували компенсацію за перевезення пільговиків у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. У кінці 2016 цей механізм відмінили. І зараз весь фінансовий тягар відшкодування перевізникам за транспортування пільговиків лягає на плечі місцевих громад.
Варто додати, подібну справу до Василя Шетелі, розглянули і у Черкасах, і вже є рішення на користь особи з інвалідністю, яке стало прецедентним.
У результаті круглого столу представники громадських організацій краю вирішили спільно звернутися зі своєю проблемою до органів державної влади всіх рівнів.