Найбільший в Україні військовий бункер часів Другої Світової війни знаходиться у селі Верхня Грабівниця, Воловецького району, на лінії Арпада.
Будували його 5 років, з 1939 по 44 рік. Та за своїм військовим призначенням бункер проіснував всього два тижні. Сьогодні цей колись стратегічний об’єкт став улюбленим для туристів.
Унікальна оборонна «лінія Арпада», яка дісталася закарпатцям з часів Другої світової війни, вже встигла стати родзинкою нашого краю так само, як і бункер у селі Верхня Грабівниця, зведений впродовж 1939-1944 рр. У радянський час бункер числився об’єктом цивільної оборони для так званих недоторканих запасів, які використовуються у критичних ситуаціях.
Протягом 1991-2012 рр. ця історична пам’ятка пустувала, а точніше – спустошувалася вандалами. Сьогодні бункером опікуються місцеві підприємці, завдяки чому підземні приміщення вдалося реставрувати. Тут розмістили інформаційні стенди, музейну експозицію, а також почали проводити екскурсії.
За історичними джерелами, довжина бункера сягала 1,5 км, сьогодні для огляду доступно близько 800 м. Найнижча точка бункера перевищує глибину 50 м. Загалом ця споруда має 5 входів, чотири з яких є довготривалими оборонними точками. Оборонні точки у свій час були спостережними пунктами та оснащувалися гарматами і кулеметами. В одному коридорі досі б’є джерело свіжої води, так зване підземне живлення.
Сьогодні цим історичним місцем також зацікавилися і екстрасенси. Як розповів нам екскурсовод Іван Собран, тут вони відчувають присутність фантомів. Одного з них побачив і сам чоловік. Туристи ж зазвичай від побаченого і почутого у захваті.
Наразі ж для того, аби й надалі досліджувати цей бункер, потрібні інвестиції, каже Іван Собран. Чоловік упевнений, що це підземелля приховує ще багато таємниць, вартих уваги.