У ПАТ «Закарпатгаз» пояснили, що значить новий коефіцієнт у платіжках

Платіжки за газ – змінилися! Їх доповнили коефіцієнтом приведення до стандартних умов. Проте далеко не всі споживачі розуміють, що це таке та для чого.

8 гривень 55 копійок за кубічний метр – така ціна на газ для населення з 1 листопада 2018 року. Цією ж постановою визначений постачальник газу на Закарпатті – це ТОВ «Закарпатгаззбут». Нагадаємо, з 2015 року функції розподілу і постачання газу були розділені і, відповідно, з того часу «Закарпатгаз» вже не має права постачати блакитне паливо. Ліцензію на постачання газу отримало ТОВ «Закарпатгаззбут».

Варто зауважити, ПАТ «Закарпатгаз» незалежно не розпоряджається виручкою від реалізації, крім того, всі витрати підприємства – регламентовані і встановлені регулятором, тобто національною комісією з регулювання у сфері енергетики. Видатки із виручки від реалізації «Закарпатгаз» із кубометра газу – 85 копійок із загальної ціни 8 гривень 55коп. – деталізовані.

Амортизація повністю освоюється як інвестиційна програма. Це приблизно 10 мільйонів на рік, за які реконструюють майже 10 кілометрів газових мереж і замінюють 30 – 40 шкафних регуляторних пунктів. А на господарську діяльність залишається 3.2%. Тобто майже 90% – це фонд оплати праці та виробничо-технічні втрати, які закладені у тариф.

Для порівняння, коли останній раз переглядався тариф для підприємства – три роки тому – ціна за тисячу кубів для таких витрат закладалася НКРЕКП а рівні 6 тисяч гривень, з 1 листопада ціна розбалансу для «Укртрансгазу» – 11 тисяч 533 гривні. Тобто зараз у тарифі практично у два рази менше закладено грошей для покриття цієї статті видатків.

Варто додати, усі витрати визначаються за розробленими Міністерством палива та енергетики методиками.

Аби врегулювати відносини з «Укртрансгазом» щодо погашення боргу, з 1 жовтня 2018 року ПАТ «Закарпатгаз» прийняв рішення ввести коефіцієнт приведення до стандартних умов. З цього часу люди, чиї лічильники не приведені до стандартних умов, отримують нові платіжки за газ.

Усі учасники ринку, які здійснюють облік, мають коректор на вузлах обліку газу – тобто на лічильниках, які автоматично переводять обсяг газу, який пройшов через лічильник, до стандартних умов. Формула проста. Цих коректорів немає лише на побутових лічильниках, які не приведені до стандартних умов. На Закарпатті сьогодні таких 220 тисяч.

Найвищий коефіцієнт – це 7% у зимові місяці – у лічильників, які розміщені на вулиці, оскільки при мінусовій температурі газ стискається і його прохідність по трубам зменшується. Влітку коефіцієнт – менше одиниці. У приміщеннях максимальний коефіцієнт взимку – 4%. Якщо споживач не бажає, щоб його газ коригувався на коефіцієнт приведення до стандартних умов, то можна замінити лічильник на новий, який приведений до стандартних умов. І тоді коефіцієнту в платіжках не буде. Проте працівники «Закарпатгазу» сподіваються, що це питання буде врегульоване на державному рівні. Вже створена робоча група у Міністерстві палива та енергетики для вивчення ситуації. Про її результати та рішення повідомимо згодом.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × one =