По справедливості: пайовики, які працювали в радгосп-заводах мають шанс на наділи

13 липня Верховна Рада ухвалила законопроект, згідно якого пайовики, які працювали у державних сільськогосподарських підприємствах (в тому числі і радгосп-заводах),  тримають вистраждані паї на землю. Законопроект  підтримали і народні депутати від Закарпаття, які входять групи «Довіра» ( нагадаємо, до депутатської групи «Довіра» у Верховній Раді входять народні депутати – мажоритарними від Закарпаття: Василь Петьовка, Роберт Горват, Владіслав Поляк та Валерій Лунченко).

На  Закарпатті  свого часу працювали великі агроторгові державні підприємства: радгосп-завод «Мукачівський», державне підприємство радгосп-завод «Ужгородський», агропромислове торгове підприємство «Бобовище», державне підприємство «Агропромислова фірма «Леанка», радгосп «Кук».   У цих підприємствах, що займалися вирощуванням продукції для плодово-ягідних та виноградних вин, іншої сільськогосподарської продукції, працювали сотні закарпатців. З огляду на стратегічну значимість, частину з цих підприємтв  включили до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Тим часом стан колишніх радгосп-заводів лише погіршувався: землі впродовж багатьох років не обробляються, заростають чагарниками, стають не придатними для товарного виробництва. Працівники, окрім того, що роками не одержують заробітну плату, не отримали земельні частки (паї) – через дердавну заборону такі землі не включали до розпаювання. Передати родючі землі цих підприємств в оренду керівники підприємств не  могли через законодавчу заборону та складний механізм погодження таких питань з урядовими чиновниками.  

13 липня  2020 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №3012-2,  що передбачає встановлення порядку приватизації земель державних сільгоспідприємств та забезпечення працівників таких підприємств правом на отримання паю.    Простіше кажучи: пайовики, які роками працювали у цих підприємствах (в тому числі і в радгосп-заводах), нарешті справедливо отримають заслужені паї та земельні наділи.Згідно законопроекту, який ухвалили 13 липня:

  • приватизації підлягають лише землі державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій

– до 40% земель розподіляється між працівниками підприємства та пенсіонерами з їх числа, працівниками державних і комунальних закладів соціальної сфери села (при цьому площа земель, що передається у власність одного працівника підприємства або пенсіонера з числа колишніх працівників підприємств визначається у розмірі середнього розміру земельної частки (паю) по району, а для працівників закладів соціальної сфери не може перевищувати 2 га);

– 20% земель передаються у власність учасникам бойових дій для ведення особистого селянського господарства (при цьому площа земель, що передається у власність однієї особи не може перевищувати 2 га);

– не менше 40% передаються в оренду на земельних торгах (крім випадків приватизації земель підприємств у зв’язку з приватизацією самих підприємств).

Проектом пропонується несільськогосподарські угіддя та землі несільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні підприємства при його ліквідації, передати до комунальної власності територіальних громад за місцем їх розташування.

Законопроект, який, нарешті дасть можливість отримати заслужені земельні паї для  багатьох колишніх колгоспників та  селян, які їх роками обробляли, підтримали 267 нардепів, серед них і народні депутати від групи «Довіра» ( нагадаємо, до депутатської групи «Довіра» у Верховній Раді входять народні депутати – мажоритарними від Закарпаття: Василь Петьовка, Роберт Горват, Владіслав Поляк та Валерій Лунченко).

 

 

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fifteen − 7 =