Вугільна галузь України змінила “куратора” на людину, пов’язану з Коломойським

У вугільному секторі відбулася “зачистка”: команду Ігоря Кононенка замінили люди, яких пов’язують з Ігорем Коломойським, а деякі держпідприємства вже переключилися на роботу з групою “Приват”.

Днями вугільний магнат Віталій Кропачов зняв із себе повноваження неофіційного куратора державного енергетичного сектора. Довго “святе місце” порожнім не залишалося.

Як стало відомо ЕП, з перших днів липня роль “смотрящего” приміряв на себе інший донецький бізнесмен – Віталій Бєляков. Широкій публіці це ім’я нічого не скаже, але на ринку воно дуже добре відоме.

Свою історію успіху новий куратор галузі почав писати з традиційної сторінки – кадрових зачисток глав державних вугільних підприємств. Шахтами справа не обмежилася.

Тиждень тому під контроль Бєлякова потрапило багатостраждальне держпідприємство “Центренерго”, приватизація якого кілька років відкладається.

Зроблені кроки нагадують події трирічної давності, коли адміністративний ресурс соратника Петра Порошенка Ігоря Кононенка використовувався для зачистки державного енергосектора під сьогоднішнього аутсайдера Віталія Кропачова.

Правда, є суттєва відмінність: команда нового “смотрящого” почала працювати не на центральну владу, а на її “сателіта” – мільярдера з Дніпра Ігоря Коломойського. Сам олігарх свою роль у процесі заперечує.

Все коли-небудь закінчується

Сходження Кропачова на трон вугільного “смотрящого” відбулося в середині 2016 року. Тоді низка генеральних директорів державних вугільних об’єднань, яких в гірницькому середовищі прийнято називати “генералами”, потягнулася на співбесіду до столиці – в офіс Кропачова на вулиці Богдана Хмельницького, 26.

Там же штаб-квартира бізнесмена знаходиться і зараз, але за останні тижні кількість кортежів у внутрішньому дворі офісу зменшилася, а в’їзні ворота все частіше наглухо закриті і в робочі дні.

Таке зниження ділової активності можна було б списати на сезонний фактор, але у вугільній галузі свої закони часу.

За данням співрозмовників ЕП на ринку, в кінці червня Віталій Кропачов втратив статус вугільного “смотрящого”. Більш того, кілька джерел на ринку повідомили, що місце “вугільного короля” зайняв Віталій Бєляков. Хто це?

На загальнодержавному рівні це ім’я невідоме, але його добре знають в Донецьку.

В кінці 1990-х – початку 2000-х Бєляков був бізнес-партнером по ЗАТ “Донбаспромсервіс” і ТОВ “Угольтранс” Едуарда Бондаренка – сьогоднішнього бізнес-партнера депутата від БПП Максима Єфімова, з яким вони володіють “Донбасенерго”.

Цю енергокомпанію тандем Єфімов-Бондаренко купив у оточення Олександра Януковича – старшого сина президента-втікача.

З сімейством Януковичів знайомий і сам Бєляков: з 2010 року аж до втечі сім’ї екс-президента в Росію він очолював асоціацію “Донбаський розрахунково-фінансовий центр” (ДРФЦ). Саме через цю структуру Олександр Янукович контролював групу вуглезбагачувальних фабрик на Донбасі.

В контексті цього бекграунду становлення Бєлякова в ролі нового вугільного “смотрящого” виглядає як реванш вже забутої імперії “Сім’ї”, але, як виявилося, сходження Бєлякова має іншу природу.

“З ДРФЦ Бєляков йшов з конфліктом. В “ДНР” (ОРДЛО. – ЕП) він нев’їзний. Останні кілька років він жив в Криму, тому що вважав, що в Києві на нього заведуть справи. Повернення Бєлякова санкціонував Коломойський”, – говорить джерело ЕП з Міненерговугілля.

Зв’язатися з Бєляковим ЕП не вдалося. Його російський номер телефону, яким він користувався в останні роки, виявився відключеним.

Коломойський свою причетність до “призначенням” Белякова “смотрящим” категорично спростував. “Я Белякова ніколи не бачив. Таке прізвище вперше чую”, – заявив він ЕП.

“Приват” на коні

Прямих доказів зв’язку Белякова з Коломойським дійсно немає. Проте факти свідчать про те, що вигоду від “відставки” Кропачова отримує переважно група “Приват”.

Це добре видно на прикладі змін умов роботи останньої державної енергогенеруючої компанії України ПАТ “Центренерго”, яку до останнього часу контролювала команда Кропачова.

Так 1 липня виконувачем обов’язків голови правління “Центренерго” став Володимир Потапенко. Після зміни менеджменту енергокомпанія в рамках роботи нової моделі енергетичного ринку, що передбачає можливість прямих продажів електроенергії, почала укладати договори з підприємствами групи “Приват”.

У цьому списку Нікопольський і Запорізький заводи феросплавів, “Дніпроазот”, Покровський і Марганецький ГЗК.

Коломойський не бачить нічого особливого в тому, що його підприємства стали основними контрагентами, і пояснює ці відносини економікою.

“Після того як запрацював новий енергоринок, “Центренерго” знизила ціну на свою електроенергію, і у них є запас знизити її ще. У них стало дешево, тому ми у них і купуємо. А якщо ми скоро почнемо купувати електроенергію у “Енергоатома”, ви скажете, що я “Енергоатом” захопив? ” – запитує Коломойський.

Крім перегляду збутової політики, “Центренерго” змінила і паливну. Якщо останні кілька років основним постачальником вугілля на теплові електростанції ПАТ було ТОВ “Краснолиманське”, що належить Кропачову, то з перших днів липня відносини з цим підприємством були закінчені.

Зараз “Центренерго” готується до налагодження нових поставок палива.

“Зараз “Центренерго” “спрацьовує” свій склад (спалює вугілля з сформованих запасів. – ЕП), але вони вже готуються запустити нову схему поставок”, – говорить співрозмовник з Міністерства енергетики.

На цій стадії в процес вступає Віталій Бєляков. За словами джерела ЕП, з червня він почав приймати в своєму київському офісі на вул. Іринінській, 5/24 “генералів” державних вугільних об’єднань.

Ці “співбесіди” пройшли не всі.

“Частина “генералів” після розмови з Бєляковим зберегла свої посади. Наприклад, глави “Лисичанськвугілля”, “Торецьквугілля”, шахт ім. Сургая і “Південнодонбаської №3”. Решту “генералів” поміняли”, – пояснює співрозмовник з одного з держпідприємств.

Так, нещодавно на сайті Міненерговугілля була опублікована пачка наказів, якими були замінені ті керівники вугільних об’єднань, де останні роки панував Кропачов.

Що далі

Наслідки цих кадрових рішень не залишили каменя на камені від неофіційного бізнесу Кропачова. Ще недавно він контролював “Центренерго” і десяток державних вугільних об’єднань, а зараз – нічого.

Примітно, що зміна вугільного “смотрящого” вперше в історії України сталася без участі центральної влади.

Якщо з приходом Кропачева вугільно-енергетична сфера де-факто стала працювати в інтересах армійського друга Петра Порошенка, то зараз, за допомогою Віталія Бєлякова, сектор почав працювати синхронно з інтересами групи Ігоря Коломойського.

“Ні з Зеленським, ні з Адміністрацією президента (Офісом президента. – ЕП) ці рішення ніхто не погоджував. Люди просто все вирішили без них”, – запевняє співрозмовник ЕП з Міненерговугілля.

За роки незалежності України Коломойський жодного разу не виявляв інтересу до теплової генерації і тим більше – до шахт. Невже олігарх передумав? На це питання він відповідає у властивій йому формі.

“Ми весь час замислюємося про це (про участь в приватизації” Центренерго “. – ЕП). Компанія велика і цікава, але у неї є проблеми із забезпеченням вугіллям. Якщо держава при приватизації гарантує контрактну базу (підписання договорів на поставку вугілля між “Центренерго” і державними шахтами. – ЕП), то ми подивимося”, – говорить лідер групи “Приват”.

За даними джерел ЕП, Коломойський поки не готувався до поглинання “Центренерго”. “На цьому етапі його основний інтерес – відсунути від корита Кононенко. Він це завдання виконав”, – говорить один зі співрозмовників.

Що ж стосується приватизації “Центренерго”, то вона може бути здійснена групою “Приват” опосередкованим шляхом, через молодших бізнес-партнерів Коломойського по газовому бізнесу – Віталія Хомутинника і Павла Фукса.

Інтерес до цієї компанії Фукс підтвердив, але при цьому відокремив його від інтересів Коломойського.

“Приватизація” Центренерго “мені цікава, але не за такою ціною, як заявив Фонд держмайна. Ми з Віталієм (Хомутинником. – ЕП) вивчаємо питання приватизації, а як Коломойський – я не знаю”, – каже Фукс.

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × 1 =