У стані реформи. Закарпатська медицина у новому році

Українська медицина перебуває у стадії реформування. Зміни у будь якій сфері, у тому числі, й у охороні здоров’я викликають супротив, проходять подекуди болісно,і не так легко, як хотілося б населенню та й самим працівникам. Але назад дороги нема, рухаємося далі і адаптовуємося до змін. Закарпатці – не виключення.

Державну політику у сфері медичного обслуговування населення  реалізує Національна служба здоров’я України. Всі заклади охорони здоров’я  Закарпаття працюють на договірних засадах з НСЗУ. Про перший етап  змін –  реформування первинної ланки- закарпатці вже мають думку, оскільки відчули його у дії. Децентралізаційна реформа торкнулася і медицини.  Відбудеться переформатування  мережі  первинної меддопомоги  в межах одного району або територіальної громади. Відтакв ТГ проходять  процеси зміни засновника – майнові права переходять до рад ТГ.На розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості Закарпаття виділено  понад 363  мільйони 600 тисяч гривень – це субвенція з державного бюджету. Станом на 1 грудня 2019 року 83%  вже освоєно.Так, у 2019 році  придбано 179 авто для амбулаторій вартістю 89 з половиною мільйонів гривень. На суму понад 20 мільйонів гривень закупили 236 комплектів обладнання для телемедичного консультування.  А також 225  з гаком мільйонів гривень на будівництво 37 амбулаторій та понад 28 мільйонів на капремонт та реконструкцію 15 амбулаторій.

Загалом, 2020 рік для медицини був складним, особливо для вторинної і третинної ланки.З 1 квітня 2020 року районні і обласні лікарні почали фінансуватися по іншому. У деяких закладах районів  краю керівники включилися у цю роботу одразу, у інших був фальстарт, проте  частина взагалі  не адаптувалися і вважали, що нічого не змінилося, держава має забезпечити зарплату та фінансування.  35 пакетів – максимальна кількість, на яку може законтрактуватися з НСЗУ будь який медзаклад, але за визначених умов. Від цього залежатиме загальний бюджет закладу. Адже комунальні некомерційні підприємства вже не працюють по кошторису, як раніше, а згідно з фінансовим планом – тобто у розпорядженні конкретна сума, гарантована НСЗУ. Якщо ці кошти не покривають усі витрати, треба шукати альтернативу. До прикладу, звернутися до засновників  по допомогу, грантові кошти, здати в аренду майно, надавати платні послуги тощо. Або ж знизити витрати.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 + six =