Про стосунки України та Угорщини – з перших уст розповів міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто в ексклюзивному інтерв’ю «М-Студіо». Тож про те, коли Угорщина розблокує прагнення України до НАТО, та чи варто чекати покращення стосунків двох країн – прямим текстом.
– Перше питання – стосунки України та Угорщини, якими вони є наразі, що відбувається зараз, станом на цю хвилину?
– Дивіться: на наш превеликий жаль, стосунки України та Угорщини в останні роки складаються не найкращим чином. І ми про це насправді шкодуємо, тому що, з одного боку, нам не подобається бути у поганих стосунках із сусідами, набагато краще мати добрі відносини, ніж погані. З іншого боку, ті, хто найперше страждає від цих поганих стосунків – це угорці, які проживають на Закарпатті, і навіть всі громадяни України. Адже якби між двома країнами були добрі відносини, і євроінтеграція, очевидно, могла б відбуватись набагато швидше. На превеликий жаль, ми мусимо визнати, що попередній президент, який тут зазнав поразки на виборах, ухвалював такі рішення, внаслідок яких погіршилися відносини між нашими двома країнами. Утиски прав угорської громади, певне залякування угорської громади, та в якійсь мірі вороже ставлення до угорської громади призвело до поганих настроїв. Ми зі свого боку прагнемо покращення цієї ситуації, але для цього нас одних не достатньо. Ми маємо сподівання на нового президента, у його особі – нову надію на покращення стосунків двох країн.
– Якби йшла мова про євроінтеграційні прагнення України, про її вступ до НАТО, питання блокування руху до НАТО, який наразі здійснює Угорщина. Що відбувається?
– Дивіться, ми ясно говоримо, що нам самим неприємно те, що нам доводиться блокувати безпекові засідання Україна – НАТО. Було б набагато краще, якби українська влада з повагою поставилася до прав угорців Закарпаття, і тоді ми б могли дати ту ж підтримку євроатлантичних прагнень України, яку попередньо надавали у євроінтеграційних прагненнях України. Не забуваймо, що Угорщина завжди обов’язково підтримувала євроінтеграційні прагнення України, зокрема, підтримувала, щоб була укладена угода про Асоціацію між Україною та Євросоюзом, гучно та безапеляційно підтримували надання Україні безвізового режиму, тобто нам би було набагато приємніше, якби ми і надалі могли підтримувати ваші міжнародні прагнення. І тут хочу додати та акцентувати: ми одразу, в ту ж хвилину скасуємо наше вето, що стосується стосунків України і НАТО, як тільки тут, в Україні, повернуться ті правові підстави, які повернуть угорцям забрані від них права, і як тільки припиняться утиски угорців. Ми тоді одразу ж повертаємося до нашої політики, згідно з якою підтримуємо всі зовнішньополітичні прагнення України.
– Чи є порозуміння з українськими колегами у цих напрямках? Наприклад, в питанні мовного закону.
– Дивіться, з Павлом Клімкіним, міністром закордонних справ, ми зустрічалися щонайменше 18 разів протягом двох років. І мені здається, що він розумів суть проблеми, і навіть, можливо, хотів допомогти. Але, на жаль, успіхів у цій справі не було. Але зараз ми так бачимо, що новий український президент прагне поновити двосторонні відносини, і він, очевидно, розуміє, що і в законі про освіту, і в законі про мову є певні речі, що призвели до труднощів. І ми так бачимо, що він зобов’язаний покращити стосунки, тому що, імовірно, розуміє, що покращення стосунків з Угорщиною допоможе Україні. За результатами парламентських виборів повинно з’ясуватися, які будуть передумови та рухи для покращення двостороніх стосунків.
– Яка мета підтримки закарпатських угорців та частини українських громадян?
– Для цього є кілька причин. По-перше, країна може зміцнюватися тоді, коли має сильних сусідів, нам, угорцям, Угорщині, цікаво, щоб Україна була сильною державою. З іншого боку, ми вбачаємо у сильних закарпатських угорцях позитив і для України, і для Угорщини, і ми зацікавлені в тому, щоб закарпатські угорці були сильними, і тому надаємо їм підтримку. Тому ми і започаткували програму економічної підтримки, за якою 24 тисячі проектів отримали підтримку, серед яких ті, що запропонували дрібні та середні підприємці, аграрії. Загалом це 13,5 мільярдів форинтів вартості, які в результаті принесли 18, 5 мільярдів форинтів. Хіба це не допомога Україн, яка у своїй західній частині за фінансування сусідньої держави може розвивати тут економіку? Ці люди тут сплачують податки, тут відбуваються закупівлі, працевлаштування, нові робочі місця, і це – позитив для України. І якщо нове керівництво української держави буде дивитися на закарпатських угорців як на частину суспільства, яка об’єднує дві країни, а не як ту, що спричиняє конфлікти, тоді стосунки двох країн будуть набагато кращими. У нас для цього є і пропозиції. Ми можемо надати вам підтримку у євроінтеграційних прагненнях, ми готові надати 50 мільйонів євро кредиту для розвитку вашої інфраструктури, ми б допомогли у побудові 4 прикордонних пунктів пропуску, ми і надалі продовжували би програму економічної підтримки. Ми і надалі щороку оздоровлюємо більш як 200 українських дітей, чиїх батьків торкнулися військові дії на сході вашої країни. Ми здійснюємо лікування та реабілітацію для 37 поранених військових, і цього року приймемо на лікування ще 20. Як тільки виникла потреба, ми присилали хлор, вакцини для щеплень, щоб тут тривали справи.
– І яким в Угорщині бачать майбутнє України?
– Ну, дивіться: у глобальній політиці та економіці відбуваються масштабні зміни, і всі ми, в тому числі Україна, Угорщина, Європейський Союз, стикаємося з новими викликами. І в такий час дуже важлива стабільність. В Угорщині, наприклад, дуже важливо, щоб була політична стабільність. У нас, наприклад, прем’єр працює на посаді вже третій термін і опирається на 2/3 парламентської більшості. Я думаю, що і в Україні чим стабільнішою буде політична ситуація, тим більше шансів ваша країна матиме для розвитку, адже для цього має величезний потенціал. Це ми бачимо і з економічних передумов, і природніх та людських ресурсів, ваші люди працьовиті а законослухняні. Тому якщо тут буде тісна співпраця, ми зможемо допомогти та підтримати вас у подальшому розвитку.