З часу найстрашнішої на Закарпатті автокатастрофи пройшло 36 років: як це було

Минуло вже 36 років з часу, коли 22 вересня 1983 року наша область здригнулись від катастрофи, яка сталася в селі Залужжя, що на Мукачівщині.

Тоді на крутому повороті автобус сполученням «Мукачево – Арданово» зіштохнувся з цистерною, в якій перевозили меблевий лак. Пасажирський автобус вмить спалахнув. Вогонь забрав життя 29 закарпатців, більшості з них ще не було навіть 18 років.

22 вересня 1983 року – напевно, найчорніший день в історії нашого краю. Того дня в рейсовому автобусі «Мукачево – Арданово» живцем згоріло 29 людей. Біда назрівала давно, але про неї ніхто й не здогадувався. Працівники Іршавської меблевої фабрики роками перевозили легкозаймисті речовини, грубо порушуючи правила безпеки. Так було й того злощасного дня. Заправивши саморобні ємності нітратним лаком, водій вирушив в дорогу. На крутому повороті ємність, наповнена небезпечною речовиною, злетіла і вмить почала плавити асфальт. Через фатальний збіг обставин арданівський автобус їхав позаду. Потрапивши на клейкий лак, що лавиною нісся згори, його стало заносити. Намагаючись виправити ситуацію, водій натиснув на газ. Від гарячого струменю вихлопних газів маса, яка текла асфальтом, загорілася. Очевидці стверджують, що відразу пішов їдкий чорний дим, а потім знявся стовп вогню. В центрі цього пекла опинилися люди.

У вогняній пастці опинилось 38 людей. Серед них 3-річний хлопчик – наймолодша жертва трагедії. 4 особам вдалось вискочити неушкодженими. 11 не в змозі вибратись із автобуса, згоріли живцем, 23 забрали карети швидких. Однак навіть до наступного дня дожити їм не вдалося.

Колишній класний керівник загиблих пан Михайло розповідає: досі, згадуючи той день, здригається від жаху. Адже всіх дітей, які загинули в палаючому автобусі, знав особисто і донині пам’ятає їхні характери, вподобання та вміння.

П. Марія розповідає, дивом залишилася живою, адже рейсовим автобусом «Мукачево-Арданово» завжди їздила додому з роботи. Через, як вже потім виявилося, щасливий збіг обставин, того фатального дня на роботу не вийшла. Та біда не обійшла стороною родину п. Марії. Трагедія забрала її молодшу сестру – 16-річну Ганну.

Як стало відомо, водій цистерни також просто став заручником ситуації. Однак відповідальність за скоєне поніс. Суд призначив чоловіку 6 років позбавлення волі.

У радянських засобах масової інформації про найбільшу за всю історію Закарпаття автокатастрофу не було сказано ні слова. У той час про подібні трагедії просто не прийнято було говорити. Лише у 2003 році на місці трагедії було зведено пам’ятний знак, до якого кожного року приходять рідні та знайомі загиблих, щоб помолитись за їх світлу пам’ять.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fifteen + eleven =