Медична реформа навесні перейде до другого етапу – змін у «вторинці»

Цьогоріч 1 квітня в Україні стартує другий етап медичної реформи. Він стосуватиметься «вторинки» і охопить понад 100 тисяч лікарів та понад 1700 лікарень.

У серпні 2014 року Міністерство охорони здоров’я ініціювало розробку Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я в Україні. Головне завдання – доступні та якісні медичні послуги для пацієнтів, а також гідна заробітна плата для лікарів, адже чимала кількість медичного персоналу в пошуках кращого життя просто виїжджала за кордон. Офіційно реформа стартувала у січні 2018 року. Почали зі створення створення Національної служби здоров’я України – національного страховика, який мав укладати договори із закладами охорони здоров’я та закуповувати у них послуги з медичного обслуговування населення. Паралельно розпочався процес автономізації медзакладів – їх перетвоювали на комунальні некомерційні підприємства. Саме в такому статусі вони мали укладати договори з НСЗУ.

В Мукачівському районі тоді довелося звільнити більше 100 медпрацівників. Ми вже розповідали на прикладі Чинадіївської амбулаторії як цей процес пройшов там: зробили ремонт, придбали необхідну техніку. Послуги надають практично ті ж самі, що і до оптимізації медустанови, проте вже нема цілодобового стаціонару.

Свої нюанси реформування галузі спостерігалися і матеріально-технічному забезпеченні медустанов. Для входження в реформу заклад первинної медичної допомоги мав обрати медичну інформаційну систему (МІС) та підключитися до електронної системи охорони здоров’я.

Згідно з інформацією Закарпатського обласного центру здоров’я, на 8 січня повністю укомплектовані технікою лише 49 % лікарень. І це те питання, яке потрібно вирішити протягом кількох місяців. З квітня стартує новий етап реформи. Він опиратиметься і залежатиме від попереднього. З квітня 2018 року українці мали обрати лікаря первинної допомоги, тобто сімейного лікаря, терапевта, педіатра і підписати з ним декларацію.

Держава відійшла від принципу утримання закладів охорони здоров’я і перейшла до принципу закупівлі послуг від тих, хто їх надає. Лікар зацікавлений у якісному наданні послуг, оскільки гроші ходять за пацієнтом, а чим більше пацієнтів – тим більше грошей держава перераховує на медзаклад, а також самому лікарю.

В Мукачівському районі близько 25% громадян все ще не підписали декларації з сімейними лікарями. І якщо наразі вони не відчувають труднощів, то все може змінитися за кілька років, адже на часі новий етап реформи.

До квітня 2020 року всім українцям бажано підписати декларації з сімейними лікарями. Це не обов’язково робити за місцем прописки – обрати можна саме того, якому довіряєте. Також за потреби лікаря можна змінити. З квітня 2020 має запрацювати Система медичних гарантій. Принцип «гроші йдуть за пацієнтом» функціонуватиме на всіх рівнях медичної допомоги. Також виділено додатково 5 пріоритетних послуг, які НСЗУ оплатить за підвищеним тарифом: лікування гострого інфаркту міокарда, лікування гострого мозкового інсульту, пологи, неонатальна допомога та ендоскопічне обстеження для ранньої діагностики онкології. Детальніше про кожен пакет послуг розкажемо у наших наступних випусках.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 + twenty =