Підкарпатське воєводство Польщі презентували закарпатським журналістам

У рамках обміну досвідом між представниками преси Закарпаття та Підкарпатського воєводства наші колеги мали можливість подивитися, як розвивається край та чого вдалося досягти за останні 20 років. Журналістам розказали про пріоритетні напрямки розвитку Підкарпаття: це туризм, космічна та авіагалузі. Для унаочнення показали журналістам і найкращі об’єкти у цих сферах.

Риманув–Здруй (тобто «джерело») – курорт неподалік міста Кросно Підкарапатського воєводства, відомий мінеральними водами, багатими на йод, спа та натуральною косметикою. Вважається столицею дитячого оздоровлення у Польщі. Історія здравниці сягає 1876 року, коли відкрили перше джерело мінеральної води. Започаткувала здравницю 143 роки тому родина Потоцьких.

Крім цілющої води, клімат – одночасно з рисами гірського і морського з високим вмістом йоду, екологічно чистий регіон, повітря з великою часткою озону та відносно високою вологістю – сприяє не тільки оздоровленню, а й лікуванню відвідувачів. Зокрема, дихальних шляхів, неврології, сечових та жовчних шляхів, кардіології тощо. Для дітей від 3-18 років перебування та медпослуги – безкоштовні, навіть працює школа. Зараз це всесвітньовідомий курорт та туристична родзинка польського Підкарпаття.

А це – популярна туристична пам’ятка Підкарпаття: королівський середньовічний замок у польському місті Санок, збудований у ХІV- ХVстолітті. У приміщенні фортифікаційної споруди розмістився історичний музей. Тут експонується найбільша у Польщі колекція церковних ікон, як православних, так і католицьких , а це понад 1200 експонатів, починаючи від 15 століття.

Цілих три поверхи музею займає найбільша авторська збірка праць відомого польского художника, скульптора та фотографа Здзіслава Бексінського – уродженця міста Санок. Тому тут представлена інсталяція його міської квартири, де митець творив свої шедеври. Варто додати, полотна Бексінського не мають назви. Автор вважав, кожен повинен знайти та вкласти свій зміст у побачене.

Під час творчості Бексінський завжди думав про смерть. Доля його родини –трагічна, і врешті самого художника теж вбили. Його твори можуть подобатися відвідувачам, або ні, проте байдужими чи без емоцій після оглядин картин – не залишиться ніхто. Образами з полотен Бексінського надихаються сучасні режисери, які втілюють у фільмах-жахів та театральних постановках.

У історичному музеї представлена ще одна родзинка – картина Пікассо.

Готель «Арламув» – туристична мекка Польщі, один з найкращих закладів країни, розташований у горах Підкарпаття. 350 працівників готелю забезпечують комфорт відвідувачів. Новий корпус готелю побудований у 2013 році розрахований на 500 осіб, резиденція – на 220 осіб. Номерний фонд комплексу – 254 номери. Тут є й президентський номер, вартістю 5 тисяч злотих – а це приблизно 35 тисяч гривень за добу.

Скеледром, ролердром, спортзал, дві тренажерні зали, фітнес –центр, сквош, дві зали для стрільби, боулінг, ковзанка – тут все для активного відпочинку. Крім того, лаунж-простори, конференц-сервіс, диско-бар. І, навіть, вертолітна площадка. Кухня –формату шведського столу.

Має готель і свою історію. За комуністичних часів Арламув – був закритою територією для відвідувачів.

А ось у цьому номері старого корпусу «Резиденції» у 1981 році 9 місяців утримували майбутнього президента Польщі Лєха Валенсу.

Перемишль – одне з туристичних містечок Підкарпатського воєводств на кордоні з Україною, друге після Кракова найстарше місто у Польщі. Місто цікаве історичною спадщиною всього Підкарпатського воєводства. Тут збереглося багато пам’яток старовини.

Під час візиту відвідали музей люльок і дзвонів у годинниковій вежі. Тут представлені понад 70 дзвонів: церковних, корабельних, різної доби, починаючи з 17 століття, розмірів, оздоби та сплаву.

Дерев’яні, фарфорові, глиняні, з морської піни, кукурудзяного стебла – 26 тисяч люльок у музеї. Перемишль називають столицею люльок, адже місцеві майстри виготовляють їх починаючи з 18 століття і до тепер. Зараз у Польщі 7 майстерень люльок і всі вони у Перемишлі.

198 сходів – це приблизно 8 поверхів – і ось така панорама відкривається з Годинникової вежі. Тут на відносно невеликій території розміщені храми усіх релігійних конфесій. Варто додати, у центрі Перемишля з 1918 року функціонує будинок українців – так званий Український народний дім.

Аеропорт на околиці міста Жешув – наступна зупинка. 3200 метрів – друга після Варшави найдовша злітна смуга у Польщі, новий сучасний термінал, 600 тисяч середній пасажиробіг, понад 300 працівників – так виглядає одна з найбільших інвестицій Підкарпатського воєводства.

Безкоштовний паркінг, телефон, кімната матері та дитини тощо – летовище має чимало переваг. Унікальний аеропорт і тим, що у новому терміналі діє капличка, де міститься релігійна реліквія для вірників – краплина крові Папи Римського Іоана Павла ІІ. Поруч – виставка присвячена одному з важливих етапів історії Польщі. Експозиція містить фото та біографії поляків, які рятували євреїв під час ІІ світової війни.

Це – ангар для технічного обслуговування літаків та польотів, обладнаний за останнім словом техніки, яке забезпечують 50-170 працівників. Гвинтик за гвинтиком – і літак розібраний до самої обшивки під час проведення техогляду. Короткий огляд триває кілька годин, поглиблений – майже місяць, його здійснюють раз на півтора року і коштує понад 3 з половиною мільйони злотих.

Варто додати, щороку Жещувська політехніка забезпечує і кадрами: пілотами, технічним та обслуговуючим персоналом. Серед яких чимало українців. Подбали й про інфраструктуру: у розпалі будівництво готельно-ресторанного комплекс. Поруч розмістився Сучасний Виставковий Конгрес Центр «G2A Арена»-найбільший у польському Підкарпатті. Експо-центр збудували 3 роки тому.

4800 квадратних метрів – така площа виставкової зали «G2A Арена». Тисяча фірм, організацій та підприємств у середньому в рік виставляють тут свою продукцію. Оренда усієї виставкової зали коштує 2400 злотих за один день.

2 конференц-зали на 220 чоловік, 5 залів на 20-50 осіб, А найбільший розрахований на 872 місця. Така структура конгресової частини центру. Усі вони обладнані за останнім словом техніки.

Оренда найбільшої конгрес-зали центру– 10 тисяч злотих за день без ПДВ. Центр користується популярністю не тільки серед поляків. Завдяки сучасному обладнанню та зручному місцю розташування-поблизу аеропорту «Жешув» – «G2A Арена» неодноразово ставала площадкою для міжнародних заходів: конгресів, форумів, ярмарок, експозицій тощо. Тому вважається однією із найвдаліших інвестицій Підкарпатського воєводства.

Жешув – адміністративний центр Підкарпаття – називають столицею інновацій. За останні 20 років місто не впізнати – історичне вдало поєднане з сучасним та прогресивним. Підкарпатське воєводство один з16 регіонів Польщі з понад 2 мільйонами жителів.

Бюджет воєводства на 2019 рік 2 мільярда 100 мільйонів злотих. Також мають дотації від уряду і Європейського Союзу, які інвестують у розвиток інфраструктури Підкарпаття. І це дає шанс конкурувати з іншими регіонами Польщі. 4,5 тисячі злотих – середня заробітна плата в регіоні. Для порівняння мінімальна у країні 2100 злотих. Проте відмічають, що рівень оплати праці зріс у воєводстві і це спонукає молодь, яка виїхала на заробітки у Європу, повертатися.

Варто додати, Підкарпатське воєводство – єдиний регіон, який межує із Закарпаттям.

У рамках меморандуму реалізують кілька спільних проектів. Зокрема, співпраця рятувальних служб, які організовують пошуки людей у горах Карпатах. Подібний проект вже реалізували з Івано-Франківською областю, зараз планують і з Закарпаттям. Також і надалі розвиватимуть стосунки у сфері культури, науки, гостинності тощо, братимуть участь у спільних заходах, до прикладу у Днях добросусідства, а також тих, які пов’язані європейською стратегією і фінансуються ЄС.

Варто додати, журналісти відвідали Підкарпаття у рамках навчальної поїздки та обміну досвідом завдяки підписання спільної програми про співпрацю між Підкарпатським воєводством та Закарпаттям на 2019 рік. Тепер чекаємо зустрічний візит польських колег. У нас теж є що показати.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × 5 =