Процес об’єднання громад на Закарпатті активізувався

Одні громади проводять обговорення, інші – позачергові сесії. Але в один голос всі кажуть – децентралізація на Закарпатті активізувалася.

Навіть багатостраждальний Перспективний план обласна адміністрація подала на розгляд облраді. Але чи затвердять його – з огляду на вибори до парламенту. Всі подробиці потенційних ОТГ, досвід об’єднаних, думки експертів та депутатів – все в сюжеті наших журналістів.

27 голосів «За». Рішення прийнято. На позачерговій сесії Мукачівської міської ради депутати проголосували за створення міської ОТГ. Громаду разом з Мукачевом утворять села – Павшино, Нове Давидково, Лавки, Шенборн і Нижній Коропець. Старостами будуть уже колишні сільські голови. Але цікаво те, що старости не матимуть повноважень розпоряджатися коштами. Депутати прийняли і статут новоствореної міської ОТГ. Але запевняють: для ознайомлення документ отримали тільки ввечері напередодні сесії.

Тоді тоді громади Міжгірщини між собою не домовилися. Проблемою стало – яке село буде адміністративним центром. Чи Колочава, найбільше село, чи Синевир, яке фактично і є центром потенційної громади. Тиждень тому мешканці знову збиралися, щоб обговорити приєднання до Синевира сіл: Заверхня Кичера Синевирської сільської ради, сіл Синевирська Поляна, Береги, Загорб, Свобода Синевирсько-Полянської сільської ради. Більшість проголосували «За».

І тільки подальші сесії сільських рад будуть вирішувати – чи об’єднуватися із Синевиром або Cиневир і Синевирська Поляна приєднаються до Колочави.За словами депутата обласної ради, Андрія Шекети, люди не можуть домовитись, бо не мають достатньо інформації про можливості ОТГ та й сільські голови, цілком ймовірно, не зацікавлені створювати громади. Немає гарантій, що вони залишаться на керівній посаді.

Позитивні зміни після об’єднання показали своїм прикладом Полянська ОТГ, Вільховецька, Перечинська, Баранинська. Чи не в кожній громаді побудували нові дороги, відремонтували амбулаторії, школи та садочки. До прикладу, в Тячівській ОТГ взялися споруджувати спортивні майданчики.
А поки вже створені ОТГ планують куди направити кошти, тривають перемовинищодо створення Рахівської міської громади, Чинадіївської та Усть-чорнянської селищних.Незабаром відбудеться обговррення і про об’єднання Хустської міської ОТГ. Крім того, наприкінці червня закінчився 4-й етап створення ЦНАПів. В області подали вісім заявок, а загалом по Україні – 179. Це – ще один крок до покращення надання адмінпослуг громадянам.

Попри теперішні успіхи, за словами Олега Лукші, область втратила мільйони гривень. Зокрема потенційні ОТГ не отримали землі сільсько-господарського призначення, що знаходяться поза населеними пунктами.

Що вже казати про Перспективний план, якого не було більше 3-х років. І от нарешті обласна адміністрація подала документ до облради. У проекті йдеться про створення50-ти ОТГ, з урахуванням уже існуючих. За словами Михайла Рівіса, у депутатських групах тривають консультації. Тож уже найближчу сесію це питання можуть розглянути.

Якщо врахувати, як всі метушаться довкола парламентських виборів, то процес може затягнутися і до вересня місяця. Мають поквапитися і громади. Щоб об’єднатися, є три місяці. На кінець жовтня призначено вибори вже до об’єднаних громад, В іншому випадку – можуть залишитися поза бюджетним планом наступного року. Якщо питання об’єднання не буде вирішено до кінця 2019-го, з березня процес може відбуватися по Методиці Кабміну.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

one × one =