НКРЕКП незаконно дозволила газорозподільним компаніям здирати кошти за лічильники – Роберт Горват

Рішення НКРЕКП щодо компенсацій за встановлення газових лічильників – незаконні та суперечать Конституції, заявив нардеп Роберт Горват.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) прийняла постанову, котра, фактично, дозволить операторам газорозподільних мереж стягувати вартість лічильників при їх встановленні чи заміні безпосередньо зі споживачів. Відповідне рішення нацрегулятор прийняв 14 грудня 2018 року.
Про це у понеділок, 21 січня, на власній сторінці у соцмережі Facebook повідомив народний депутат України Роберт Горват.

«[…] Нацкомісія своєю постановою внесла ряд змін до Кодексу газорозподільних систем, постановивши, зокрема, що при встановленні чи заміні лічильника з ініціативи газопостачальника його вартість компенсується компанією тільки якщо відповідні витрати закладені у структуру тарифу та/або у план розвитку газопостачальника на 10 років», – повідомив парламентар.

У випадку, якщо, наприклад, план розвитку оператора ГРМ затверджено тільки на 5 чи на 9 років, така компенсація відбуватиметься за кошти споживача та буде закладена у тариф на розподіл природного газу. Тобто, відображатиметься безпосередньо у щомісячних платіжках за використаний газ.

На думку Роберта Горвата, «подібними нормами нацрегулятор відверто підігрує газорозподільним компаніям та дає їм можливість зловживати своїми монопольним становищем, здираючи додаткові кошти з громадян. Більш того, українці опиняються у нерівних умовах, оскільки споживачі, які самі встановлять лічильник, можуть розраховувати на компенсацію повної вартості від компанії-постачальника».

Роберт Горват також повідомив, що разом із народними депутатами Валерієм Лунченком та Василем Петьовкою спрямував запит із вимогою пояснити позицію НКРЕКП та підстави прийняття згаданої постанови безпосередньо до керівництва Нацкомісії.

Зауважимо, що трохи більше року тому на Закарпатті уже активно велася боротьба із свавіллям газорозподільної компанії, котра незаконними методами змушувала закарпатців встановлювати газові лічильники за власний рахунок. Тоді після втручання Роберта Горвата ситуацію вдалося виправити і питання того, хто повинен платити за встановлення чи заміну приладів обліку, було зняте. Згідно вітчизняного законодавства ці витрати повинні компенсуватися за рахунок оператора газорозподільної мережі.

Важливо також зазначити, що буквaльно зa кількa днів до прийняття згaдaної Постaнови, 5 грудня 2018 року, Великa Пaлaтa Верховного Суду Укрaїни у спрaві №214/2435/17 (провaдження №14-347цс18) вирішилa, що відмовa відповідaчa (у цьому випaдку – ПАТ «Криворіжгaз» – aвт.) встaновити індивідуaльні лічильники позивaчaм суперечить вимогaм зaконодaвствa, порушує їх прaвa як споживaчів. Більш того, сaме нa суб’єкт господaрювaння – гaзорозподільну оргaнізaцію поклaдений обов’язок встaновлення лічильників гaзу для нaселення тa лише він повинен вживaти зaходів щодо зaлучення інших джерел фінaнсувaння цих робіт і поклaдaння тaкого обов’язку нa споживaчів є непрaвомірним.
Довідково:
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначено, що фінансування робіт із оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб’єктів господарювання (операторів газорозподільних мереж – авт.), що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Разом із цим, частиною 2 статті 3 Закону передбачено, що побутові споживачі природного газу – фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eight + 5 =