Найдавнішій пам’ятці Ужгорода повернули автентичний вигляд

Ми часто розповідаємо про архітектурні пам’ятки Закарпаття, які потрібно і варто зберегти. На цей раз ми розкажемо про дійсно унікальну та важливу споруду – Горянську Ротонду. Це не лише храм, який датують 13-м століттям, це – фрески у стилі італійського проторенесансу, це унікальна побудова храму. Нещодавно було проведено відновлювальні роботи, аби храм зберегти.

На околицях Ужгорода, на одному з карпатських пагорбів знаходиться одна з культових історичних споруд Закарпаття та Європи – Горянська ротонда. Вік її досі залишається спірним. Це єдиний такий унікальний храм на теренах нашої області, яку історики датують 13-м століттям, а наву – 15-м. Храм шестикутної будови, має шість ніш та три вікна, і таких споруд навіть у світі – одиниці. Живопис виконаний у стилі італійської проторенесансної школи архітектора Джотто.

У травні тут завершили відновлювальні роботи, які не проводилися із 90-х років. Усе – за погодження Міністерства культури. Якби ж ремонт відтермінували хоча б на 5 років, стіни потріскалися б і хтозна, чи вдалося би зберегти храм, який є архітектурною пам’яткою України.

Роботи проводили у два етапи. Цементний тиньк, який на храм нанесли ще за радянських часів, шкодив фрескам, його замінили на вапняний, а завдяки відведенню води зникла пліснява. Горянська ротонда, відома ще як костел Св. Анни та церква Св. Миколая, зараз має автентичний вигляд, як кілька століть тому. Але список робіт ще є, зокрема, обробити дах, поміняти купол. Але, як каже настоятель храму о. Богдан Савула, немає фінансування – роблять за кошти громади або іноземних спонсорів, звернення були, але кажуть традиційно: коштів нема.

Тут кожна фреска, мов жива, яка показує біблійні історії, всіляко звертає на себе увагу. Наприклад, розп’яття та воскресіння Господнє, зображення, де Ісус роздає хліб апостолам, таємна вечеря. Найбільше запитань викликають написи латиною, які могли залишити протестанти. Їх поки що не дослідили, але планують найближчим часом.

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × five =