Хто виграє від приєднання до Мукачева сусіднього села Павшино?

Село Павшино, яке територіально вже знаходиться на околиці Мукачева – перший населений пункт на Закарпатті, громада якого прийняла рішення про приєднання до міста обласного значення – тобто Мукачева – та створення ОТГ. Втім, чи все так добре і перспективно у плані створення саме цієї громади, чи нема корисливих мотивів у питанні приєднання та чи виграє від цього громада села?

«За» приєднання села Павшино до міста обласного значення Мукачево – такий результат громадських обговорень 24 червня 2018 року. Проте далеко не всі жителі були присутні на заході, і не всі підтримують процес об’єднання. У мешканців Павшина було кілька варіантів: приєднатися до Мукачева чи до села Дерцен. Павшино обрало варіант приєднання до міста, мотивуючи, що це нібито вирішить низку проблем, зокрема, з водою.
Думку самих мукачівців щодо приєднання навколишніх сіл, у тому числі Павшина, не запитали. Більше того, в попередніх проектах рішень депутатів питання про приєднання не було. Його винесли у пункт «різне» попри те, що подібні рішення повинні ухвалюватися зборами громади. Однак, кажуть мукачівці, кого цікавить їхня думка, коли легше все вирішити за них?
Населення села – майже у 100 разів менше, ніж у Мукачеві, проте площа складає близько половини площі міста. Тому у перспективі Мукачівська ОТГ стане суттєво більшою. Чи не в цьому секрет термінового приєднання: питання землі, якою зможуть розпоряжатися мукачівські чиновники? Варто додати, що Мукачівська міська рада боргує Павшинській сільраді чималі кошти, в тому числі і за оренду аеропорту, який розташований на її території. Нагадаємо, прокуратура домоглась у суді скасування незаконного рішення державного реєстратора, яким з власності територіальної громади с. Павшино вилучено земельну ділянку площею 227 га вартістю 186 млн грн і передано місту в постійне користування ММКП «Міжнародний аеропорт Мукачево». Простіше кажучи, Мукачівська міська рада присвоїла собі 227 га павшинської землі рішенням державного реєстратора. У прокуратурі нам повідомили: розслідування триває, а об’єднання в громаду на розгляд спору в суді не вплине.
Після об’єднання ставки окремих податків у селі визначатиме керівництво ОТГ, тобто фактично Мукачівської міської ради. Плата за земля для селян зросте до 2 тисяч грн. залежно від категорії. Вартість ліцензії на право реалізації алкогольних напоїв в районі зараз – 500 гривень на рік, у Мукачеві – 8 тисяч гривень; тютюну – в районі – 250 гривень на рік, в місті – 4000 гривень. Це вплине на малий бізнес. Також зміняться і тарифи на комунальні послуги. Жителі Павшина після об’єднання платитимуть за ставками, які діють у місті. До прикладу, майже 19 гривень за кубометр води. Це у випадку, якщо у село проведуть централізоване водопостачання та каналізацію – наразі це проблема номер один для Павшина. Вартість будівництва – орієнтовно 10 мільйонів гривень. Проте коли це буде – питання складне, адже в Мукачеві лише 68% вулиць під’єднані до цілодобового водопостачання. Плата за користування свердловинами водоканалу буде іти в місто. Зміниться й підхід до фінансування освітніх, медичних установ та закладів культури – субвенцію буде розоділяти міська влада.
Наразі колись етнічне німецьке село Павшино стало ласим шматком для міста. Жителям села обіцяють багато чого для того, аби вони приєдналися до Мукачева. Втім, чи виграють вони від цього, чи буде як завжди: «Нічого особистого, тільки бізнес?»

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

thirteen + eight =