Децентралізація – процес, що охоплює все більше населених пунктів Закарпаття і України в цілому. Вже зовсім скоро у Мукачівському районі буде утворена ще одна громада – Горондівська, до якої за перспективним планом і географічним розташуванням мало б увійти 3 населені пункти: Горонда, Страбичово і Жнятино. Однак останній поки що не входить. Тож до якої ОТГ має намір приєднатись Жнятино та чи це взагалі можливо?
Ще у 2015 році після початку реформи децентралізації в Україні місцева влада Горонди і Страбичова взяли на озброєння проєкт утворення ОТГ. Горондівський сільський голова Іван Туряниця розповідає: лист суміжності був написаний сільській раді Жнятина. Однак там із відповіддю не квапилися.
Все ж сільська рада Горонди отримала відмовного листа від Жнятина, і почалася робота над добровільним об’єднанням Горонди і Страбичова. Ще 2017 року населені пункти вийшли на фінішну пряму у об’єднанні громади, однак тодішній голова Закарпатської ОДА визнав потенційну ОТГ неспроможною. В кінці червня цього року ініціатори об’єднання все ж отримали позитивний висновок від Ігоря Бондаренка.
Представники влади Жнятина вирішили спробувати приєднатися до Мукачева. На позачерговій сесії Мукачівської міської ради від 2 жовтня 2019 року навіть було ухвалено рішення про добровільне приєднання селяЖнятино до Мукачівської ОТГ. Тоді голова села Іван Орос зазначив, що Горондівська сільська рада блокує волевиявлення жнятинської громади про приєднання до Мукачева.
Однак вже через тиждень до Мукачівської міської ради надійшов лист від голови Закарпатської ОДА Ігоря Бондаренка, в якому йшлося про невідповідність проектів рішення щодо добровільного приєднання громади Жнятина до Мукачівської міської ОТГ, й тому матеріали повернули на доопрацювання. Івана Туряниця каже: «Горонда – ніхто, щоб когось блокувати. Проект не був підписаний головою Закарпатської ОДА, адже він суперечить правовим нормам, суперечить географічному розташуванню населеного пункту, наявності твердого покриття і перспективному плану».
Горондівський голова каже, що був присутнім на діючих комісіях і президіях у Жнятині, і тоді зібрали 400 з гаком підписів громади «за» приєднання до Горондівської ОТГ. Та і освітньо ці населені пункти інтегровані давно. З чим пов’язана така позиція – пан Іван дає припущення.
Чим керувався голова Жнятина, коли намагався приєднатись до Мукачівської ОТГ – незрозуміло, адже об’єднання хоч і має бути добровільним, але і водночас має відповідати законодавчим нормам. Ну а щодо Горондівської ОТГ – то вже зовсім скоро вона запрацює повноцінно.