Кожна готична дерев’яна церква Золотарівського деканату цікава по-своєму

Історія Закарпаття – це не тільки постаті, події, кулінарні особливості регіону, але й релігія. На Закарпатті є чимало церков, які славляться своєю унікальною архітектурою.

А дерев’яні – і поготів. Старовинні та новітні, цікаві та зовсім не нудні – це храми Золотарівського деканату, що в Хустському районі. Журналісти «М-Студіо» відвідали більшість з них і готові розказати і вам, чим вони цікаві та чому не варто оминати їх увагою.

Найстаріший дерев’яний храм Золотарівсього деканату Мукачіської греко-католицької єпархії збудований збудована майже на рівному місці в селі Крайниково Хустського району. З 1947-го року і по 1999-й храм, за словами отця Михайла Кіша, буквально був прохідним двором. Майже півстоліття церквою взагалі ніхто не опікувався.

Храм Святого Михайла збудований у готичному стилі заввишки 25 м та завдовжки 14 метрів. Всередині дошки розписані іконостасом. Автором окремих ікон можна вважати маляра Яворського з Вілок.

Торік тут відзначали ювілей церкви – 350 років. Досі вірники продовжують її відвідувати. Адже саме вік і є особливістю храму.

Вражає церква і туристів. Письменник та журналіст Олександр Гаврош називає храм одним із 4-х шедеврів Золотарівського деканату. У якому цікавими є буквально все – від зовнішнього виду, де поруч насаджені старовинні дуби, і до внутрішнього оздоблення. Можливо тому, тут, каже, минувшина – не відчувається, а скоріш навпаки.

Кілька років тому тут вдалося перекрити частину даху. У планах продовжити ці роботи. Зберігають церкву всіма силами. Але для більш масштабних – потрібно фінансування.

А до іншої дерев’яної церкви, у селі Данилово, щоранку поспішає 13-річний Роман, адже тут він дзвонар. Розповідає: уже два роки вранішня та вечірня служби не розпочинається без його роботи. Зізнається: прокидатися удосвіта важко, але сумлінно виконує свій обов’язок.

За храмом доглядає місцевий житель Василь. Дивиться, щоб тут був порядок. Службу у маленькому храмі проводять тільки один раз у році. Він старовинний і зведений із дубових колод. Й потребує особливої уваги.

От. Віталій розповідає вже про 240-річний храм Св. Миколая Чудотворця у центрі села Данилово. Пам’ятка архітектури, розташована на конусоподібному пагорбі, заснована 14-го травня. Про що і свідчать надписи над вхідними дверями.

Церква – двозрубна в стилі мармарошської готики. Її звели без використання цвяхів, а стіни були вкриті розписами німецького художника Корнмаера. До 1920 року тут правив службу от.Азарій. Однак, як й інших греко-католиків, церкву переслідували.

Після 2-ї світової війни храм закрили. Більше того, тут жили вівці. З того часу вдалося зберегти дуже мало ікон. Тепер місцеві прихожани щасливі, що можуть вільно відвідувати її.

2011-го року в церкві провели реставраційні роботи, а через рік – реставрували й дзвіницю. Єдине, що не вистачає фінансування, щоб зробити підхід до пам’ятки архітектури. Тут доволі вузенький та «крутий» шлях, аби піднятися до церкви.

Але Золотарівський деканат – це не тільки старовинні дерев’яні церкви. Ось новозбудований храм Святих апостолів Петра й Павла. Камінь заклали 19 років тому. Тут зберігають унікальний гріб Христа, якому понад сотня років. У Страсну П’ятницю його відкривають, всередину ставлять плащаницю. А от закриваютьсявже на Великдень. Побачити гріб Христа можна до Вознесіння. І таку традицію тут шанують більше 10-ти років.

З православною громадою греко-католики живуть мирно. Зокрема в селі Золотарево. Хоч раніше і були непорозуміння.

Як кажуть самі священнослужителі, найбільшою цікавинкою є дерев’яний храм Різдва Пресвятої Богородиці в селі Стеблівка. Висока та масштабна як на дерев’яну. 1994-го року майже повністю згоріла від удару блискавки. 15 років тут були одні руїни, але громада не дозволила знищити церкву. Її законсервували. Зруб будівлі, який вигорів ззовні, виявся міцним всередині.

Кожен храм цікавий та унікальний по-своєму. Але це не тільки місце для молитви, храм водночас є вишуканою спорудою, як витвір мистецтва та як історія.

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ten − five =