Одна з найдавніших барокових церков на Закарпатті. Дерев’яна церква Святого Духа, датована 18 сторіччям, у селі Гукливий, Воловецького району. Верховинський шедевр!
Кожен елемент органічно переходить в інший. А можливості дерева повністю розкрито в доцільних лініях конструкції і стриманих художніх акцентах.
З 1998 церква знаходилася в страшенно занедбаному стані. Ґонти прогнили і дощ лив всередину. І хоча у 2001 році її дах вдалося вкрити новим ґонтом. Але деревина зрубів залишалася уражена грибком і в окремих місцях підгнила. Тож цього року, завдяки величезним зусиллям сільського голови Гукливого Федора Бирака храм вдалося врятувати.
На жаль, іконостас, як говорить керівник науково-дослідного сектору Львівської Національної Академії мистецтв Іван Мельник, все ще залишається в аварійному стані і терміново потребує реставрації. За словами доктора Михайла Примича, цей іконостас є унікальним для Закарпаття.
Андрій Синчишин, виконроб КП «Центр-Комплекс» Львів, розказав про проблеми, з якими вони стикнулися в процесі реставрації храму. Основний каркас бані знаходився в надзвичайно аварійному стані. Під час реставрації було відтворено 4 південних кружал бані. А також каркас всього барабану і верхньої маківки. На даний час триває підготовка документів з реставрації дзвіниці.
Доктор мистецтвознавства Михайло Примич схвально відгукнувся про високий рівень виконання реставраційних робіт. Також він зауважив, що якби ремонтні роботи відклали ще на декілька років – то церкви могло б вже й не бути.
В області діє , каже заступник начальника управління охорони культурної спадщини Томаш Собко, комплексна програма збереження пам’яток культурної спадщини. Головною метою реставраційних робіт, кажуть фахівці, є збереження автентичності, а не повне відновлення пам’ятки. Максимально відтворити те, що було колись. Для того, аби прийдешні покоління теж могли насолоджуватися унікальними витворами нашого минулого.